Před dvěma měsíci se jim všichni smáli s tím, že jde o podvod a past na investory. Nyní start-up XIXOIO oznámil spolupráci s první firmou, která chce přes jejich platformu vybrat peníze na svůj další rozvoj – což je jeden z údajně revolučních záměrů celého projektu. Konkrétně jde o českou společnost SimpleCell.

Lidé ze XIXOIO tak ulovili hned dvě známá jména. Za SimpleCellem, který se zaměřuje na IoT (internet věcí), totiž stojí bývalý šéf Komerční banky a v poslední době i komentátor Radovan Vávra společně se zkušeným investičním manažerem Miloslavem Vyhnalem.

O tom, na co přesně budou peníze chtít, zatím příliš sdílní nejsou. „Technologický start-up SimpleCell uvede jako historicky první firma v rámci České republiky prostřednictvím tokenizace na trh svůj produkt, který reaguje na aktuální energetickou krizi a s ní spojené obří náklady na spotřebu elektrické energie,“ napsala mluvčí XIXOIO Lenka Keehnen v pozvánce na tiskovou konferenci, která se má konat 16. února. Tam prý vše osvětlí.

Sdílnější nebyli ani majitelé SimpleCellu. „Musíte si počkat na tiskovou konferenci, tam vám to řekneme,“ uvedl Vyhnal. Ten se mimochodem nově stane členem dozorčí rady XIXOIO. Vyhnal působil dvacet let ve skupině KKCG jednoho z nejbohatších Čechů Karla Komárka, následně vstoupil do investiční společnosti RSBC miliardáře Roberta Schönfelda . Odešel z ní v loňském roce.

Sám Vávra sice nechtěl říct, co příští týden představí, naznačil ale, že se chce bavit hlavně o technologii blockchainu a způsobu, jak ji v Česku lze, nebo nelze využívat.

Právě na magické slovo blockchain sází celý koncept XIXOIO. Jeho cílem je vytvořit platformu, která umožní takzvanou tokenizaci společností. Jedná se o novou možnost pro firmy, které potřebují financovat svůj rozvoj nebo cokoliv dalšího. Tokeny jsou pak umístěny na blockchainu a představují podíl na budoucím zisku firmy, která je vydává. Na této údajné revoluci se mají podílet i drobní investoři.

Jako první vydala společnost tokeny sebe sama – ty nesou název XIX. Na podzim pak rozjela masivní kampaň, kdy bylo reklamy na XIXOIO vidět naprosto všude. Od investorů prý startupisté získali stovky milionů korun.

S kampaní se strhla i vlna kritiky. Šéf poradenské společnosti Partners Petr Borkovec označil XIXOIO za Ponziho schéma, známý právník Jan Langmeier zase pro server Peníze.cz napsal, že se jedná o „promyšlený a sofistikovaný švindl“. A nebyli sami – proti projektu se vyhradila řada odborníků a radost z něj neměla ani Česká národní banka či ministerstvo financí.

HN v prosinci celý projekt důkladně analyzovaly. A byl opravdu velmi rizikový. Většina drobných investorů nemusí vůbec pochopit, jak tokenizace funguje a jak na tom mohou tokeny XIX, které si kupují, vydělávat. Problém byl dále s tím, jak se určovala jejich cena, i to, že jsou zatím prakticky neprodejné.

Nutno dodat, že kritika se z drtivé části týkala samotných tokenů XIX, nikoliv celé platformy. A tudíž ani budoucího vydání tokenů SimpleCellu. To může být sice regulatorně náročné, ale a priori se nemusí jednat o žádný podvod, jak vykřikovali kritici XIXOIO.

Spíše to bude o sázce na finanční úspěch SimpleCellu. Ten založili v roce 2014 někdejší manažer T-Systems Jan John a spoluzakladatel vyhledávače Atlas Pavel Sodomka. Vyhnal s Vávrou do firmy vstoupili v roce 2017, nyní ji ovládají.

Dnes je SimpleCell největším tuzemským provozovatelem sítě pro internet věcí (IoT). Firma využívá technologii Sigfox a prostřednictvím podílů v dalších operátorech je aktivní i na Slovensku a v dalších evropských zemích. Síť pokrývá většinu území České republiky a sdílí řadu projektů s firmami z oblasti energetiky, vodárenství, nemovitostí a logistiky.

Její partner, francouzská společnost Sigfox, se ale dostala do problémů. Francouzský deník Le Figaro koncem ledna informoval, že firma požádala o ochranu před věřiteli. Údajně je předlužená. Zástupci českého SimpleCellu nicméně pro web Lupa.cz uvedli, že působí nezávisle na svém partnerovi, a chod české sítě tak jeho trable neovlivní.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist