Přesně 53,33 procenta získala společnost CPI Property Group (CPIPG), za níž stojí třetí nejbohatší Čech Radovan Vítek, v rakouském realitním konkurentovi Immofinanz. Nepřátelské převzetí, které započalo zhruba před rokem, je tak u konce – a Radovan Vítek uspěl. Jeho CPIPG se tak podle hodnoty aktiv stala největší realitní skupinou ve středoevropském regionu. Hodnota portfolia spolu s Immofinanz dosáhne zhruba 20 miliard eur, CTP Remona Vose je mírně nad sedmi miliardami a rakouská skupina CA Immo má 5,9 miliardy eur. Firma ve čtvrtek získaný procentní podíl v Immofinanz publikovala na svých stránkách.

Až do středy přitom CPIPG čekala na povolení osmého antimonopolního úřadu, zároveň ve stejný den vypršela povinná nabídka k odkupu akcií od dalších akcionářů. Přes velké nákupy si CPIPG dopředu zajistila v Immofinanz podíl ve výši 48,18 procenta, menší akcionáři pak dodali dalších pět procent. Ovládnutí nadpolovičního podílu znamená, že CPIPG může svolat valnou hromadu a začít obměňovat vedení firmy – a tudíž ji reálně řídit.

Za celým tažením na Vídeň je velký byznysový příběh. Podle dostupných informací vše oficiálně odstartoval Patrick Vítek, syn Radovana Vítka, jenž díky svým a rodinným penězům koupil loni v dubnu prvotní podíl v Immofinanz od miliardáře Tomáše Krska. Tehdy šlo o osm procent. V prosinci pak od něj CPIPG podíl převzala a dala nabídku na celou realitní skupinu.

Zároveň se dopředu vyzbrojila novým partnerem, když na palubu CPIPG přibyly velké americké fondy Apollo. Ty ve skupině získaly zhruba 5,5 procenta a ocenily tak CPIPG, v níž Radovan Vítek ovládá devadesát procent, na 138 miliard korun. Navíc dodaly punc důvěryhodnosti pro rakouské investory. Také díky nim se potom CPIPG lépe jednalo například s aktivistickými fondy Petrus Advisers, jež měly v Immofinanz podíl, který nakonec Čechům prodaly.

CPIPG teď čeká obsazení klíčových orgánů v Immofinanz a celkový úklid firmy, která byla dlouho zmítaná nejasným vedením a akcionářskými námluvami s konkurenční S Immo. Zároveň bude moci už za první čtvrtletí letoška konsolidovat hospodářské výsledky a reportovat je za obě firmy. Není vyloučeno, že to nebyl poslední krok Radovana Vítka na rakouském trhu. Na chvíli se bude muset ale zastavit, nadechnout a rozhlédnout.