Evropská centrální banka (ECB) bude kvůli vysoké inflaci rychleji omezovat nákupy dluhopisů v rámci svého podpůrného programu APP a ve třetím čtvrtletí ho zřejmě ukončí. Na svém čtvrtečním zasedání o tom rozhodla Rada guvernérů ECB. Hlavní úrokovou sazbu nechala centrální banka na rekordním minimu nula procent, uvedla v prohlášení.

ECB se tak překvapivě rozhodla mimořádná stimulační opatření ukončovat rychleji, než původně plánovala. Rostoucí inflace totiž převažuje nad obavami z dopadů ruské invaze na Ukrajinu. Rychlejší ukončení nákupů aktiv zároveň otevírá cestu ke zvýšení úrokových sazeb koncem letošního roku. Ohledně úrokových sazeb ECB uvedla, že k jejich případným úpravám přistoupí až "nějakou dobu" po ukončení nákupů aktiv a že úpravy budou postupné.

ECB v dubnu nakoupí v rámci programu APP aktiva za 40 miliard eur (jeden bilion korun), v květnu pak za 30 miliard a v červnu za 20 miliard eur. Výše nákupů ve třetím čtvrtletí bude záviset na dalších statistických údajích a výhledu inflace. Doposud plánovala ECB ve druhém čtvrtletí nákupy za 40 miliard eur, ve třetím čtvrtletí snížení nákupů na 30 miliard eur a ve čtvrtém na 20 miliard eur.

"Pokud příchozí údaje podpoří očekávání, že střednědobý výhled inflace neoslabí ani po ukončení našich čistých nákupů aktiv, Rada guvernérů dokončí čisté nákupy v rámci APP ve třetím čtvrtletí," uvádí se v prohlášení.

Rozhodnutí je překvapením pro investory. Ti v anketě agentury Reuters očekávali, že ECB přijme co nejméně závazků a ponechá si otevřené možnosti, dokud nebude více jasno ohledně války na Ukrajině, dopadu sankcí a budoucího vývoje cen komodit.

ECB rovněž potvrdila, že plánuje na konci měsíce ukončit nouzový program nákupů aktiv (PEPP). Na ten měla celkem vyčleněno 1,85 bilionu eur (46,9 bilionu korun).

Inflace v eurozóna v únoru vystoupila na rekordních 5,8 procenta a v březnu se očekává její další růst. Cílem ECB je udržet inflaci na dvou procentech.

O několik kroků dál je už americká centrální banka FED, která nákupy dluhopisů ukončila a očekává se, že za dva týdny začne zvedat i úrokové sazby. Americká inflace v únoru opět zrychlila, a to na 7,9 procenta. Inflace se tak dostala nejvýše od ledna 1982. Výjimečně nepřekonala výše inflace odhady analytiků, kteří též odhadovali 7,9 procenta.