Josef Bolf, Milan Cais, Jiří David nebo Kryštof Hošek – pod díly, která se budou v sobotu 19. března dražit ve prospěch Ukrajiny, jsou i ta nejvýraznější jména současného výtvarného umění. Jde jen o krátký výčet autorů, celkem se charitativní aukce zúčastní rovná stovka umělců. Dražba je dostupná už nyní také v online podobě.

Celkem se v projektu Umění pro Ukrajinu spojily čtyři galerie z Prahy 7 a draží díla autorů, s nimiž spolupracují a kteří se rozhodli přispět k podpoře válkou zasažené Ukrajiny. Aukci současného umění na pomoc Ukrajině pořádají Bold Gallery, Trafo Gallery, The Chemistry Gallery a Centrum současného umění DOX. Veškerý výtěžek z ní bude věnován na sbírku SOS Ukrajina Člověka v tísni.

„Umění má mnoho pozitivních funkcí a tentokrát spojilo nejen nás galeristy a velkou skupinu umělců, ale doufáme i našich společných podporovatelů. Díky tomu přispějeme Ukrajině tím, co umíme nejlépe. S obdivem k tomu něco dokázat a ne něco ničit,” říká za iniciativu Umění pro Ukrajinu Blanka Čermáková ze spolupořádající Trafo Gallery.

Předaukční výstava všech děl proběhla v pražské Bold Gallery na adrese U Měšťanského pivovaru na Praze 7. Přístupná bude do 19. 3. každý den. Samotná aukce proběhne v sobotu 19. 3. 2022 v Centru současného umění DOX a také online. Licitátorem aukce bude zkušený dražitel Milan Dospěl.

Všechna díla jsou zároveň vystavena na speciálně zřízené webové stránce www.umeniproukrajinu.cz, kde mohou zájemci umění dražit online, a to již nyní. Díla jsou publikována také na instagramové a facebookové stránce Umění pro Ukrajinu.

„Málokdo dokáže nyní jen nečinně přihlížet zkáze, která se kousek od našich hranic neustále děje. Kromě finanční pomoci, potravinových sbírek nebo transportu lidí jsme se rozhodli založit iniciativu čtyř spřátelených galerií, jejichž společný dopad může být smysluplnější a díky tomu snad i víc nápomocný,“ říká Čermákova.

Všechny čtyři galerie se obracely pouze na autory, se kterými dlouhodobě spolupracují a za jejichž díla se můžou postavit. Podle Čermákové budou mít smysl jak pro začínající sběratele, nadšence a velkorysé mecenáše, tak i pro větší sbírky, státní galerie či fondy. „Vybírali jsme díla formátově i cenově dostupná, ale i monumentální a jedinečná, aby si tam každý milovník umění něco svého našel,“ dodává Čermáková a zve každého milovníka současného umění, aby se do aukce zapojil.

„Čerstvě založené společné aukční webové stránky můžeme použít kdykoliv, konflikt bohužel nebude krátkodobý a tak je možné, že podobnou aukci v budoucnu zopakujeme,“ dodává Čermáková.