Kvůli válce na Ukrajině začíná Evropská unie přehodnocovat svůj postoj ke zdejším zbrojařským firmám. A také mění pravidla, která v minulosti od tohoto odvětví odrazovala investory. Říká to Jan Drahota, předseda představenstva skupiny CZG – Česká zbrojovka, největšího tuzemského výrobce pistolí a pušek.

„Vidíme zde posun směrem k podpoře evropského obranného průmyslu. Aby mohl tento průmysl úspěšně plnit svoji funkci, je v rámci evropského Green Dealu třeba vzít v úvahu i bezpečnostní a obranné aspekty udržitelnosti,“ říká Drahota v rozhovoru pro HN. Dodává, že i některé evropské banky začínají vlivem války měnit svůj přístup k financování zbrojařských firem.

Firmu ve světě proslavily její pistole s označením CZ nebo útočné pušky Bren a Scorpion. Holding tvoří hlavně výrobce pistolí a samopalů v Uherském Brodě, ale patří do něj také Zbrojovka Brno, dovozce zbraní na americký trh CZ­-USA a další firmy. Loni navíc CZG koupila tradičního amerického výrobce střelných zbraní Colt.

Akcie CZG na pražské burze jsou nyní blízko historického maxima. Firma ve čtvrtek oznámila, že čistý zisk očištěný o náklady akvizice Coltu vzrostl meziročně o 72 procent na rekordních 1,2 miliardy korun. Drahotův tým také navrhl zvýšit dividendu na více než trojnásobek – 25 korun za akcii. V plánu je i přejmenování skupiny na Colt CZ.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.