Kvůli válce na Ukrajině začíná Evropská unie přehodnocovat svůj postoj ke zdejším zbrojařským firmám. A také mění pravidla, která v minulosti od tohoto odvětví odrazovala investory. Říká to Jan Drahota, předseda představenstva skupiny CZG – Česká zbrojovka, největšího tuzemského výrobce pistolí a pušek.

„Vidíme zde posun směrem k podpoře evropského obranného průmyslu. Aby mohl tento průmysl úspěšně plnit svoji funkci, je v rámci evropského Green Dealu třeba vzít v úvahu i bezpečnostní a obranné aspekty udržitelnosti,“ říká Drahota v rozhovoru pro HN. Dodává, že i některé evropské banky začínají vlivem války měnit svůj přístup k financování zbrojařských firem.

Firmu ve světě proslavily její pistole s označením CZ nebo útočné pušky Bren a Scorpion. Holding tvoří hlavně výrobce pistolí a samopalů v Uherském Brodě, ale patří do něj také Zbrojovka Brno, dovozce zbraní na americký trh CZ­-USA a další firmy. Loni navíc CZG koupila tradičního amerického výrobce střelných zbraní Colt.

Akcie CZG na pražské burze jsou nyní blízko historického maxima. Firma ve čtvrtek oznámila, že čistý zisk očištěný o náklady akvizice Coltu vzrostl meziročně o 72 procent na rekordních 1,2 miliardy korun. Drahotův tým také navrhl zvýšit dividendu na více než trojnásobek – 25 korun za akcii. V plánu je i přejmenování skupiny na Colt CZ.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se