Obchody společnosti Swatch zažívají perných pár dní. Firma uvedla na trh speciální kolekci švýcarských hodinek, na které spolupracovala s luxusní značkou Omega, jež je také součástí skupiny Swatch Group AG. A zákazníci si tak mohli pořídit levnou verzi legendárních hodinek Omega Speedmaster už za 250 eur, tedy něco přes šest tisíc korun.

Nákupní horečka na sebe nenechala dlouho čekat. Podle agentury Bloomberg stály ve frontách tisíce omegy chtivých zákazníků všude od Melbourne přes Hongkong až po Amsterdam.

I když se nejedná o limitovanou edici, zákazníci na nové hodinky tvořili dlouhé fronty. Ve švýcarské Ženevě byly nové hodinky vyprodané během pár hodin, kvůli nepokojům byl jeden zákazník dokonce zatčen. Nepokoje hlásí i obchod v Londýně, ve kterém vypukly zmatky, když se do něj pokusil proniknout čekající dav. Stovky lidí čekaly na hodinky také v obchodním domě v Dubaji.

Nové hodinky nesou název MoonSwatch a designově připomínají známý model Speedmaster Professional, proslulý jako „Moon Watch“, protože jej nosili američtí astronauti. Cena „pravých“ hodinek Omega Speedmaster Proffesional ale začíná s cenovkou 6300 franků, asi 6100 eur (150 tisíc korun). To je zhruba 25krát víc než nový model od firmy Swatch.

Uvedení modelu je podle Bloombergu novou strategií Swatch Group, jak zaujmout novou cílovou skupinu. Zatímco vývoz drahých modelů švýcarských hodinek se loni po propadu v covidovém roce 2020 opět prudce zvedl, meziročně o 31 procent na 22,3 miliardy švýcarských franků (536 miliard korun), modelům pod 500 franků (12 tisíc korun) se tak nedaří.