Celkem 115 tisíc Čechů – firem i jednotlivců – už na speciální účet na pomoc válčící Ukrajině poslalo dohromady téměř jednu miliardu korun. Oznámil to ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis na pátečním setkání s dárci a představiteli ministerstva obrany.
Na účet zřízený ukrajinskou ambasádou na nákup zbraní do pátku přišlo více než 977 milionů korun. Přes 70 dárců přitom přispělo částkou vyšší než jeden milion korun – celkem 330 milionů korun. Ambasáda to uvedla v tiskovém prohlášení po páteční schůzce.
Mezi významnými dárci byli jednotlivci i firmy z různých oborů. Podle ambasády je k pátku největším dárcem společnost Seznam.cz podnikatele Iva Lukačoviče, která poslala na účet 100 milionů korun. Firma Jablotron podnikatele Dalibora Dědka přispěla druhou nejvyšší částkou – 50 milionů korun. „Všichni cítíme potřebu Ukrajině dále pomáhat. Spojme se a koordinujme své kroky,“ vyzval Dědek.
„Děkujeme celému Česku za to, že obětavě pomáhá našim ženám a dětem, které utekly před brutální válkou,“ řekl Perebyjnis na setkání. Velvyslanec ale upozornil, že ukrajinská armáda musí nyní osvobodit jejich domovy a potřebujeme dovybavit zbraněmi a technikou, protože „k rozhodující bitvě se teprve schyluje“.
Česká vláda podpořila zapojení podnikatelů do sbírky tím, že umožnila, aby si dar ambasádě vykázali jako odpočitatelnou položku ze základu daně. Za vybrané peníze shánějí odborníci z českého ministerstva obrany techniku, kterou země potřebuje. „Nakupujeme přednostně od českých výrobců, ale kupujeme i ze zbrojních skladů po celém světě,“ řekl Tomáš Kopečný, náměstek sekce průmyslové spolupráce ministerstva obrany. „Podařilo se nám výrazně zjednodušit veškerou byrokracii spojenou s dodávkami. To, co dříve trvalo desítky dnů, dnes zvládáme během několika hodin,“ dodal.
Schopnosti České republiky úspěšně nakupovat pro Ukrajinu vojenský materiál si povšiml i americký list Wall Street Journal.
Mezi dalšími velkými dárci, kteří se zúčastnili pátečního setkání na velvyslanectví, byl například Metrostav (15 milionů korun), Remedis (šest milionů). Jeden milion korun darovaly také firmy jako Citfin – Finanční trhy, LD Seating, Isolit-Bravo, Panflex, Agropodnik Mašovice nebo GEO Group. Jde ale jen o nekompletní výčet větších dárců, protože od ostatních ambasáda zatím neměla souhlas se zveřejněním.
Perebyjnis také ocenil dary od krajů a obcí, které se nejen postaraly o ukrajinské uprchlíky, ale rovněž poslaly na Ukrajinu zdravotnický materiál či humanitární pomoc. Kraje také přispěly na vybavení pro armádu. Mezi největší dárce patří Středočeský kraj (10 milionů korun), České Libchavy, Liberec a Ostrava (po pěti milionech), Karlovarský kraj (tři miliony) a další, včetně Městské části Praha 1, Jihlavy, Rokycan či Bíliny.
Tento měsíc na účet přispěla i iniciativa Svobodu Ukrajině. Ta prostřednictvím dárců a aukcí vybrala 28 milionů korun. Na speciální účet šlo podle tiskové zprávy iniciativy 90 procent výtěžku, zbytek bude věnován Charitě ČR, která na Ukrajině poskytuje humanitární pomoc.
Účastníci páteční schůzky na ukrajinské ambasádě se shodli, že nejvyšší prioritou je pomoc zemi k vojenskému vítězství. Proto je důležité na jedné straně vybavit ukrajinskou armádu technikou a na druhé straně omezit přísun peněz do Ruska.
Účet velvyslanectví Ukrajiny, kam je možné posílat peníze, má číslo: 304452700/0300.
Oprava: V předchozí verzi tohoto textu jsme chybně uvedli, že na nákup zbraní ze speciálního účtu už bylo použito 330 milionů korun. Tato částka ale je objem peněz, který v úhrnu darovali větší dárci – s příspěvkem nad 1 milion korun. Za chybu se omlouváme.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist