Kdo si bral před dvěma lety hypotéku s úrokem ve výši dvou procent a nyní mu končí fixace, čeká ho výrazný zásah do rozpočtu. Měsíční splátka se mu může zvýšit o desítky procent. Průměrná úroková sazba se totiž v březnu zdvojnásobila na 4,15 procenta. Podle ceníků bank je ale nyní téměř v půlce dubna úspěch sehnat hypotéku do pěti procent.
Jak vyplývá z údajů Hypomonitoru České bankovní asociace, při sazbě 4,15 procenta zaplatí člověk u průměrné hypotéky ve výši 3,4 milionu korun na 25 let měsíčně 18 334 korun. Před dvěma lety byla splátka skoro o čtyři tisíce korun nižší. Realita je ale ještě o něco horší, neboť Česká národní banka na začátku dubna opětovně zvýšila sazby.
Komerční banky tak mají nyní v nabídkách fixace na tři roky většinou za více než pět procent, u fixací na pět let se lze do pěti procent dostat už snáze, nicméně roční fixace nabízí některé banky už s úrokem přes šest procent. Ceníkově má dle sběru dat Hypoindexu nyní nejvýhodnější úrokové sazby Banka Creditas.
Na první pohled podivná situace vyšších úroků na kratší fixaci je dána vývojem tržních úrokových sazeb, který lze pozorovat například na dluhopisových trzích. České státní dluhopisy s kratší splatností nyní nesou vyšší úroky než ty s delší.
Důvodem jsou očekávání investorů, že centrální banka do jednoho až dvou let bude muset sáhnout k opětovnému snížení sazeb, aby neudusila ekonomiku, což povede k poklesu úroků.
Kvůli rostoucím hypotečním sazbám se prudce propadl zájem o nové hypotéky, kterých bylo v březnu poskytnuto za 30,3 miliardy korun. Jde tak o padesátiprocentní propad, v únoru se trh propadl o třicet procent. Stalo se tak i přes snahu domácností se předzásobit.
S prvním dubnem totiž začaly platit přísnější limity pro poskytování hypoték a řada domácností tak měla motivaci uzavřít smlouvy ještě za starých volnějších podmínek. Tento předpoklad potvrzuje částečně fakt, že meziměsíčně objem poskytnutých hypoték vzrostl. Dlouhodobý trend ale určují už zmíněná meziroční srovnání.
Od dubna mohou banky poskytovat klientům financování maximálně na 80 procent hodnoty nemovitosti. Splátky všech dluhů žadatele nyní nesmí přesáhnout 45 procent jeho měsíčního příjmu a celkové zadlužení klienta může být maximálně 8,5násobkem jeho čistého ročního příjmu. Pro žadatele do 36 let platí výjimky.
Další vývoj na trhu nemovitostí nebude ovlivněný jen úrokovými sazbami, ale také vývojem cen nemovitostí nebo inflace. Když roste inflace, může vzrůst zájem o nemovitosti jako investiční aktivum chránící před inflací. Ceny nemovitostí nejsou ovlivňované jen hypotečními sazbami v Česku, ale třeba i zájmem zahraničních investorů a lidí schopných nakupovat za hotové bez půjčky.
Data poskytnutá Cenovým kompasem Sreality.cz ukazují, že v letošním prvním čtvrtletí vzrostly ceny bytů v republice o desítky procent. Nejdražší je cena za metr čtvereční v Praze, a to 131 516 korun, nejlevnější zůstává přes dynamický růst pořád v Ústí nad Labem. Rostou také nájmy, v Praze si připisují 12 procent, naopak v Plzni jen čtyři procenta.
Pokud se chcete dozvědět více ze světa investic, naučit se investovat nebo si udělat pořádek ve svých financích, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už přes šest tisíc našich čtenářů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist