Americké akcie v pátek prudce oslabily. Technologický index Nasdaq klesl o více než čtyři procenta a za celý duben ztratil přes 13 procent, což je nejhlubší měsíční propad od dob světové finanční krize roku 2008. Indexy Dow Jones a S&P 500 v dubnu měsíčně klesly nejvíc od března roku 2020, kdy propukla pandemie covidu-19.

Za propadem akcií je hlavně obava investorů ze zpomalujícího růstu ekonomiky a předpoklad, že americká centrální banka Fed bude kvůli rostoucí inflaci zvyšovat úrokové sazby. K poklesu přispěly propady akcií firemních gigantů, jako jsou Amazon a Apple, které oznámily horší výsledky, než obchodníci očekávali.

Cena akcií společnosti Amazon se propadla o více než 14 procent. Firma po skončení čtvrtečního obchodování na burze oznámila, že v prvním čtvrtletí prodělala 3,84 miliardy dolarů (zhruba 90 miliard Kč) po zisku 8,12 miliardy dolarů před rokem. Vykázala tak první čtvrtletní ztrátu od roku 2015. K propadu do ztráty velkou měrou přispěl rozsáhlý odpis hodnoty investice do výrobce elektromobilů Rivian Automotive. Amazon se navíc potýká se zpomalováním růstu tržeb a se stoupajícími náklady.

Akcie společnosti Apple oslabily o téměř čtyři procenta. Firma sice ve čtvrtek vykázala rekordní čtvrtletní tržby i zisk, zároveň ale varovala, že ji čekají potíže, a to mimo jiné kvůli negativním dopadům koronavirových uzávěr na výrobu i poptávku v Číně.

Americká centrální banka minulý měsíc zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25 až 0,50 procenta. Předpokládá se, že příští týden základní úrok zvýší o půl procentního bodu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist