Koruna v pátek oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru si od čtvrtečního podvečera pohoršila o 34 haléřů na 24,93 Kč/EUR. To je její nejslabší závěr za posledních skoro osm týdnů. Vůči dolaru klesla o 22 haléřů na 23,56 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online kolem pátečních 17:00.

Zvýšení základní úrokové sazby Českou národní bankou (ČNB) pomohlo koruně ve čtvrtek posílit. V pátek  naproti tomu výrazně ztrácela. „Důvodem je zvýšená averze k riziku vzhledem k pokračující válce na Ukrajině a jestřábí tón amerického Fedu a Evropské centrální banky,“ uvedl analytik společnosti Purple Trading Jaroslav Tupý.

Americká centrální banka (Fed) ve středu zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do rozmezí 0,75 procenta až jedno procento. Zvýšení úroků bylo nejvyšší za posledních 22 let. Šéf Fedu Jerome Powell nevyloučil další zvýšení sazeb o 0,75 procentního bodu na nadcházejícím zasedání.

Ekonomka Komerční banky Jana Steckerová vidí za pátečním oslabením koruny informaci, že se novým guvernérem ČNB pravděpodobně stane člen bankovní rady Aleš Michl. Ten je známý jako odpůrce zvyšování úrokových sazeb.

EUR/CZK v pátek 6. května.
EUR/CZK v pátek 6. května.
Foto: kurzy.cz