Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl meziročně o 218 procent na 26,7 miliardy korun. Provozní výnosy stouply o 29 procent na 76 miliard a provozní zisk před odpisy (EBITDA) o 119 procent na 43,7 miliardy. ČEZ to v pondělí oznámil v tiskové zprávě. Důvodem růstu je podle ČEZ mimo jiné enormní růst cen komodit na velkoobchodních trzích a rekordní zisk z obchodování s komoditami na západoevropských trzích. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Skupina navýšila letošní celoroční výhled EBITDA na 95 až 99 miliard korun a výhled čistého zisku na 45 až 49 miliard. „Očekávaný čistý zisk za celý rok 2022 indikuje dividendu, v případě stanovení na horní hranici intervalu platné dividendové politiky, na úrovni 67 až 73 Kč na akcii,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. „Příští rok tudíž bude pravděpodobně vyplacena nejvyšší dividenda v historii společnosti a majoritní vlastník, český stát, by mohl získat více než 27 miliard korun,“ doplnil.

Na letošní valné hromadě, která se bude konat 28. června v Praze, navrhne vedení ČEZ podle dřívějších informací výplatu dividendy za loňský rok ve výši 44 korun na akcii. Akcionáři budou rozhodovat také o obměně dozorčí rady ČEZ. Loni ČEZ vyplatil akcionářům z předloňského zisku dividendu 52 korun za akcii před zdaněním. Výše dividendy podle firmy odrážela prodej rumunských aktiv společnosti. Vyšší dividendu schválili akcionáři ČEZ jen v roce 2010 ze zisku roku 2009, a to 53 korun za akcii.

Růst tržních cen elektřiny podle ČEZ přispěl k růstu zisku v segmentu výroby, ale negativně se podepsal na výsledcích segmentu prodeje energií. Provozní zisk před odpisy v segmentu výroby stoupl v prvním čtvrtletí meziročně o 28 miliard korun na 36,7 miliardy, tedy na více než čtyřnásobek loňské úrovně. Naopak v segmentu prodeje provozní zisk klesl meziročně o 2,4 miliardy, takže se propadl do ztráty zhruba 0,2 miliardy korun. „Důvodem jsou stále vyšší pořizovací ceny elektřiny a plynu a také péče o nové zákazníky, o které se ČEZ Prodej postaral po dodavatelích, kteří selhali v loňském roce,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Loni v říjnu oznámila společnost Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku, ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu kvůli extrémnímu růstu cen energií na trzích. Na 900 tisíc zákazníků Bohemia Energy tak skončilo v režimu dodavatele poslední instance (DPI), nejvíce z nich právě u ČEZ. Po Bohemia Energy skončili i další dodavatelé. Skupina ČEZ dnes uvedla, že na standardní smlouvu již bylo převedeno z režimu DPI 99,8 procenta zákazníků.

Počet odběratelů elektřiny a plynu tak skupině ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku především kvůli přechodu z DPI stoupl o 14 procent na asi 3,16 milionu. Podobně se meziročně zvýšil také objem dodávek elektřiny a plynu, a to dohromady o 15 procent na 5,3 terawatthodiny.

Výroba elektřiny z obnovitelných a jaderných zdrojů ve skupině ČEZ v prvním čtvrtletí meziročně mírně vzrostla o jedno procento na 8,9 terawatthodiny. Naopak výroba z uhelných a paroplynových zdrojů klesla o deset procent na šest terawatthodin, hlavně kvůli poklesu výroby elektřiny v paroplynové elektrárně Počerady o 40 procent. Současná geopolitická situace podle ČEZ zesiluje směřování skupiny k výrobě elektřiny z bezemisních zdrojů. Chystá se například vznik 17 nových projektů fotovoltaických elektráren o celkové kapacitě 173 megawattů, uvedl ČEZ. Vláda chce do budoucna kvůli ruské invazi na Ukrajinu snížit závislost Česka na dodávkách energií a surovin z Ruska.

Spotřeba elektřiny na distribučním území ČEZ v prvním čtvrtletí meziročně klesla o čtyři procenta, ale při započtení klimatických a kalendářních vlivů pouze o jedno procento na 10,2 terawatthodiny. Spotřeba u velkých podniků klesla podle skupiny o jedno procento a spotřeba domácností o devět procent. K výraznějšímu poklesu spotřeby domácností přispěly podle ČEZ hlavně vysoké teploty v letošním prvním čtvrtletí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist