Nastupoval v lednu 2020 po nejdéle sloužícím šéfovi evropské banky Andreasi Treichlovi. Jeho rekord v čele rakouské Erste Group, již řídil 23 let ale nepřekoná. Nynější generální ředitel Erste Bernd Spalt už příští rok v červnu skončí. Důvodem překvapivého rozhodnutí jsou neshody s dozorčí radou v pohledu na budoucí strategickou orientaci skupiny.

Hledání nového šéfa bankovního kolosu, pod nějž patří i Česká spořitelna, odstartuje už příští středu, kdy se bude konat pravidelná valná hromada. Rakouský tisk spekuluje jako o možném nástupci o Peteru Boskovi. Ten už dříve patřil mezi kandidáty na nástupnictví po Treichlovi. Poté, co se stal ředitelem Spalt, Erste opustil a stal se generálním ředitelem v estonské bance Luminor. Bosek zodpovídal v Erste za retailové bankovnictví a stál u zrodu bankovní aplikace George.

Rozhodnutí Spalta, který v rakouské skupině působil přes 30 let, je překvapivé. Stejně jako není v bankovním světě moc obvyklé veřejné oznámení neshod. O jaké rozdíly jde, neupřesnil ani Spalt, ani Friedrich Rödler, který je předsedou dozorčí rady Erste Group. Spaltovo „odcházení“, které bude trvat celý rok, tak bude zcela jistě budit spekulace a pozornost.

Třiapadesátiletý Spalt převzal funkci těsně před krizí způsobenou pandemií covidu-19, která otřásla trhy po celém světě. A obdobím nejistoty jí provedl úspěšně, což potvrzuje i zisk Erste Group v prvním čtvrtletí. Ten byl meziročně o více jak čtvrtinu vyšší a dosáhl 449 milionů eur (11,1 miliardy korun). Banka očekává, že díky vysokému kapitálu a silné likviditě dopadne dobře také celý letošní rok. Česká spořitelna, která je se čtyř a půl miliony klienty největší bankou v Česku,  zvýšila čistý zisk meziročně o 84,3 procenta na pět miliard korun. 

Erste Group působí kromě Rakouska v šesti zemích východní Evropy. Nemá ale žádné aktivity v Rusku ani na Ukrajině a její klienti mají na tyto země pouze malé napojení.