Nastupoval v lednu 2020 po nejdéle sloužícím šéfovi evropské banky Andreasi Treichlovi. Jeho rekord v čele rakouské Erste Group, již řídil 23 let ale nepřekoná. Nynější generální ředitel Erste Bernd Spalt už příští rok v červnu skončí. Důvodem překvapivého rozhodnutí jsou neshody s dozorčí radou v pohledu na budoucí strategickou orientaci skupiny.

Hledání nového šéfa bankovního kolosu, pod nějž patří i Česká spořitelna, odstartuje už příští středu, kdy se bude konat pravidelná valná hromada. Rakouský tisk spekuluje jako o možném nástupci o Peteru Boskovi. Ten už dříve patřil mezi kandidáty na nástupnictví po Treichlovi. Poté, co se stal ředitelem Spalt, Erste opustil a stal se generálním ředitelem v estonské bance Luminor. Bosek zodpovídal v Erste za retailové bankovnictví a stál u zrodu bankovní aplikace George.

Rozhodnutí Spalta, který v rakouské skupině působil přes 30 let, je překvapivé. Stejně jako není v bankovním světě moc obvyklé veřejné oznámení neshod. O jaké rozdíly jde, neupřesnil ani Spalt, ani Friedrich Rödler, který je předsedou dozorčí rady Erste Group. Spaltovo „odcházení“, které bude trvat celý rok, tak bude zcela jistě budit spekulace a pozornost.

Třiapadesátiletý Spalt převzal funkci těsně před krizí způsobenou pandemií covidu-19, která otřásla trhy po celém světě. A obdobím nejistoty jí provedl úspěšně, což potvrzuje i zisk Erste Group v prvním čtvrtletí. Ten byl meziročně o více jak čtvrtinu vyšší a dosáhl 449 milionů eur (11,1 miliardy korun). Banka očekává, že díky vysokému kapitálu a silné likviditě dopadne dobře také celý letošní rok. Česká spořitelna, která je se čtyř a půl miliony klienty největší bankou v Česku,  zvýšila čistý zisk meziročně o 84,3 procenta na pět miliard korun. 

Erste Group působí kromě Rakouska v šesti zemích východní Evropy. Nemá ale žádné aktivity v Rusku ani na Ukrajině a její klienti mají na tyto země pouze malé napojení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist