Šéfuje české Toyotě – a stejně jako vedení japonské automobilky věří vodíku. Dokonce víc než elektromobilům. Přesto Martin Peleška v rozhovoru pro HN říká, že Toyota koncem léta představí svoje vůbec první plně elektrické auto. Debata o povinnosti vyrábět tento typ vozidel ho ale „nadzvedává ze židle“.

„Motivace pro výrobce bateriových aut je v první řadě vyhnutí se pokutě ze strany EU, nikoliv elektromobilita jako taková. Což znamená, že si firmy jednoduše spočítají, kolik musí vyrobit bateriových aut, aby pak zaplatily co nejmenší pokuty. A až pak řeší, jak tyto vozy dostat na trh. Ten je navíc zatím velmi malý. Z autoprůmyslu se stalo šílené politikum,“ tvrdí Peleška. Mezitím zákazníky Toyoty sužují dlouhé čekací lhůty na nové vozy – průměrně si na ně člověk počká mezi půl rokem a 17 měsíci.

Velkým tématem pro celou evropskou divizi Toyoty je i pozastavení aktivit na ruském trhu. „Díra do celého našeho fungování je obrovská. Nedá se to přehlédnout. Jde o obrovskou částku, máme pět procent ruského trhu. Válka je mnohem větší rána pro automobilový průmysl, než jakou byl kdy covid,“ upozorňuje Peleška.

HN: Jste spokojený s tím, jak se Toyotě v Česku daří?

Ano. Zní to sice zvláštně, ale i přes problémy v letech 2020 a 2021 se nám dařilo navyšovat prodeje. Není to ale jen otázka dvou pandemických let – naše situace se zlepšuje už od roku 2015. Tehdy jsme klesli na dno, byli jsme až sedmnáctkou na českém trhu, kde jsme ovládali 1,9 procenta trhu. Od té doby rosteme a napevno jsme se usadili v první pětce, přičemž se pohybujeme mezi třetím a čtvrtým místem.

Také jsme se etablovali u firem – dříve jsme měli podíl 50 na 50 mezi různými společnostmi a soukromníky, dnes je to 65 procent u firem. A začíná to být čím dál více vidět i na ulicích. Nepanuje u nás ale euforický stav, že bychom měli nohy na stole. Stále řešíme, jak zvládnout předávání všech nasmlouvaných aut včas. Zároveň musíme stále podepisovat nové smlouvy.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se