Kapitálu je na trhu start-upů pro nadcházející období stále dost, fondy ale budou klást větší důraz na fundament mladých firem, říká investiční manažer J&T Ventures David Polach. V rozhovoru pro HN popisuje, jak se současná nejistota na trzích promítá do ocenění start-upů a ochoty investorů do nich posílat peníze.

HN: Došlo k ochlazení zájmu o investice do start-upů kvůli nejistotám, jako je válka na Ukrajině či růst sazeb?

Na začátku války jsme pochopitelně cítili od investorů a na startupové scéně určitou nervozitu, což je pochopitelné. Nálada na trhu se ale nakonec ustálila a ukázalo se, že region střední a jihovýchodní Evropy je vnímán jako stabilní součást západního světa, tedy stále vhodný pro umisťování kapitálu. To dokazují i čísla. Podíl transakcí ve střední a jihovýchodní Evropě v rámci celého kontinentu klesl v prvním čtvrtletí roku 2022 v porovnání s rokem 2021 pouze o tři procentní body – ze 17 na 14 procent. Srovnatelné s rokem 2021 jsou v prvním čtvrtletí letošního roku i objemy a počet investičních kol.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.