Polská petrochemická společnost PKN Orlen přislíbila podle premiéra Petra Fialy (ODS) investice do české energetiky přes deset miliard korun. Investice mají souviset mimo jiné s navýšením kapacity výroby. Fiala to uvedl na Twitteru. Se zástupci společnosti premiér také hovořil o spolupráci při vývoji malých a středních modulárních reaktorů. PKN Orlen patří český Orlen Unipetrol.

„Na jednání se společností PKN Orlen jsme se bavili o několika projektech v oblasti energetiky, ale klíčová byla diskuse o zajištění dostatku ropy a zejména nafty a benzinu pro český trh,“ uvedl dále Fiala. Orlen podle něj přislíbil také otevřenější informování o své cenové politice.

Petrochemický holding Orlen Unipetrol investuje v ČR pravidelně. Například za první čtvrtletí letošního roku investoval 2,4 miliardy korun, meziročně o jednu miliardu korun více. Za celý loňský rok investoval Orlen Unipetrol 8,5 miliardy korun.

Směřovaly do pokračující modernizace výrobních technologií v obou rafineriích v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, revitalizace jednotky parciální oxidace vodíku, výstavby nové jednotky na výrobu kapalného uhlovodíku DCPD, výstavby jedenácté krakovací pece etylenové jednotky a rozvoje maloobchodní sítě čerpacích stanic v Česku a na Slovensku.

Kromě Fialy se jednání s PKN Orlen zúčastnili podle mluvčího vlády Václava Smolky také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinerskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Orlen Unipetrol spadají rafinerie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Orlen Unipetrol zaměstnává téměř 5000 lidí.