Fond J&T Arch Investments koupí 9,99 procenta akcií Monety Money Bank od fondu Petrus Advisers. V následujících dnech fond plánuje požádat Českou národní banku o schválení nabytí kvalifikované účasti. Uvedl to ve čtvrtek v tiskové zprávě.

Minoritní podíl fond koupí ve dvou krocích. První část ve výši 8,89 procenta nabude bezprostředně, zbývajících 1,1 procenta pak pořídí do konce roku. Fond akcie kupuje za prémii oproti aktuální tržní ceně.

„Velikost akvírovaného podílu odpovídá tomu, jaké investice pro náš fond vyhledáváme. Moneta je efektivně řízená banka, se značným tržním podílem ve vybraných segmentech a dlouhodobě udržitelným dividendovým výnosem. Získaná pozice nám navíc otevírá poměrně široké možnosti dalšího postupu, který se bude odvíjet také od kroků ostatních velkých akcionářů,“ uvedl investiční ředitel J&T Adam Tomis.

„Po obdržení několika nevyžádaných nabídek jsme se rozhodli pro skupinu J&T, která je dle nás pro Monetu a její strategii nejvhodnějším novým referenčním akcionářem. I nadále věříme v její samostatnou strategii pod současným vedením a do budoucna si plánujeme ponechat jen menší podíl,“ uvedl minulý týden řídící partner Petrusu Klaus Umek v tiskové zprávě. „Jsme z toho venku s velkým ziskem, ale neodcházíme,“ dodal. 

Moneta Money Bank je podle svých internetových stránek s počtem zhruba 1,5 milionu klientů čtvrtou největší bankou v zemi. S akciemi banky se obchoduje na pražské burze. Aktuální kurz je kolem 83 korun za akcii. Loni Moneta zvýšila čistý zisk meziročně o 53 procent na 3,98 miliardy korun. Provozní výnosy klesly zhruba o osm procent na 11,17 miliardy korun. Banka zaměstnává přes 3000 lidí a v ČR má 154 poboček a provozuje více než 550 bankomatů.

O spojení s Monetou se ucházela investiční skupina PPF, která plánovala propojení se svou Air Bank. V květnu firmy informovaly o tom, že z transakce sešlo kvůli negativnímu vývoji ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, nebo změny požadavků České národní banky na kapitálovou vybavenost bank.

J&T Arch Investments, fond kvalifikovaných investorů, je hlavní investiční platformou skupiny J&T. Fond investuje do podniků, projektů a partnerství. Fond spravuje nejen majetek zakladatelů skupiny J&T, ale také privátních a institucionálních investorů. J&T Arch je obchodovaný na Burze cenných papírů Praha.