Česká vývojová společnost Nafigate Corporation, která se zaměřuje na cirkulární ekonomiku, na sebe podala insolvenční návrh. V závěrečné fázi v minulých dnech zkrachovala její jednání se strategickým investorem, a firma tak pravděpodobně nebude schopna plnit své závazky. V tiskové zprávě to ve středu uvedli členové představenstva společnosti Nafigate Corporation Lenka Mynářová a Lukáš Müller.

Nafigate se zaměřuje na vědu a výzkum v oblasti biotechnologií a podpory cirkulární ekonomiky. Zabývá se mimo jiné aplikacemi v kosmetice, věnuje se zpracování bioodpadů, jako jsou použitý fritovací olej, mláto, které vzniká při vaření piva, kávová sedlina. Působí mimo jiné v Ostravě a Praze.

Loni Nafigate s projektem Hydal PHA uspěla v konkurenci 1300 světových start-upů a získala světovou podporu takzvaného akcelerátoru 100+, jehož účelem je hledat výrobky pro ochranu klimatu a minimalizaci odpadů. Za biopolymer Hydal PHA, látku vyrobenou z použitých přírodních olejů a pivních kvasinek, letos získala první místo v kategorii Green Award na veletrhu InCosmetics Global v Paříži.

Mynářová uvedla, že dlouhodobá strategie firmy byla postavena na postupném budování výrobních kapacit a rozvoji produktového portfolia v těsné spolupráci s finálními zákazníky. „Finanční prostředky na realizaci strategie, zejména pak na výstavbu výrobních kapacit, jsme zamýšleli, tak jak je u rozvíjejících se firem běžné, získat prostřednictvím vstupu strategického investora,“ uvedla Mynářová.

Nafigate podle ní v posledním roce s vybranými investory vedla velice intenzivní a nadějná jednání. „Bohužel v minulých dnech tato jednání, i přes jejich dosavadní pozitivní průběh, zkrachovala ve své závěrečné fázi. Vzhledem k nedostupnosti jiných finančních zdrojů na financování rychle rostoucí a rozvíjející se firmy jsme se rozhodli, v souladu s insolvenčním zákonem, podat návrh na insolvenci. Je to pro nás velmi bolestný proces, který ale současně jako jediný může znamenat záchranu našich unikátních produktů a inovativních projektů,“ uvedla Mynářová.

V insolvenčním návrhu spojeném s návrhem na prohlášení konkurzu firma uvedla, že má okolo 780 věřitelů a její dluhy po lhůtě splatnosti delší než 30 dnů přesahují tři miliony korun. Soud vyzval věřitele, aby u soudu podali přihlášky svých pohledávek.

V Dolních Vítkovicích v Ostravě chystala Nafigate výzkumné a vývojové centrum téměř za 100 milionů korun. Tento projekt nyní musí pozastavit. „Do budoucna ale budeme hledat řešení, jak to zrealizovat,“ řekla projektová manažerka Erika Duchanová.