Nové vedení České národní banky (ČNB) v čele s guvernérem Alešem Michlem navzdory nejvyšší inflaci za tři dekády nezvýšilo svou klíčovou sazbu, která tak zůstává na úrovni sedmi procent. Ekonomové ponechání sazby na stávající úrovni většinou očekávali. Kromě toho ČNB oznámila, že nadále bude bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Bude tak dál bránit oslabení koruny vůči euru.

Michl během tiskové konference po zasedání bankovní rady prohlásil, že ČNB očekává v září až 20procentní inflaci. Průměrná inflace bude letos 16,5procentní. V příštím roce ČNB počítá se zpomalením růstu spotřebitelských cen na 9,5 procenta, v květnu přitom odhadovala snížení na 4,1 procenta. Letos čeká růst hrubého domácího produktu (HDP) o 2,3 procenta a příští rok o 1,1 procenta. V předchozí květnové prognóze banka letos počítala s růstem o 0,8 procenta a příští rok o 3,6 procenta. 

Pro zachování sazeb hlasovalo pět ze sedmi členů bankovní rady ČNB, dva hlasovali pro zvýšení sazeb o jeden procentní bod, uvedl dále guvernér Michl.

Zasedání se zúčastnil také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Řekl na něm, že společným cílem vlády a ČNB je zvládnout vysokou inflaci.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se