Ceny ropy zahájily týden poklesem, a ukončily tak růst, který trval tři obchodní dny. Mohou za to obavy, že razantní zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech způsobí zpomalení světové ekonomiky a sníží poptávku po pohonných hmotách.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17:30 středoevropského času ztrácela asi dvě procenta a obchodovala se zhruba za 94,80 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI ve stejnou dobu odepisovala asi 2,3 procenta na 88,70 dolaru za barel.

„Rozkolísané obchodování pokračuje. Na cenu ropy má stále vliv mnoho faktorů, od napjaté situace na trhu přes zhoršující se výhled růstu až po případnou jadernou dohodu s Íránem,“ uvedl podle agentury Reuters analytik společnosti OANDA Craig Erlam.

Ceny ovlivňují obavy ze zpomalení poptávky po pohonných hmotách v Číně, která je největším světovým dovozcem ropy. Částečně je na vině energetická krize na jihozápadě země. Čínská centrální banka také v pondělí snížila úroky, a to ve snaze podpořit ekonomiku, kterou brzdí krize na realitním trhu a nové případy nemoci covid-19.

Ceny ropy tlačí dolů i kurz dolaru, který vůči koši měn vystoupil na nejvyšší hodnotu za pět týdnů. Silnější dolar obvykle snižuje poptávku po ropě, protože zdražuje tuto komoditu pro neamerické investory. Obchodníci budou nyní pečlivě sledovat vyjádření šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, který v pátek vystoupí na každoroční konferenci centrálních bankéřů v Jackson Hole.

Bílý dům v neděli oznámil, že představitelé USA, Británie, Francie a Německa jednali o možnosti oživení dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. To by mohlo vrátit na světové trhy sankcionovanou íránskou ropu.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.