Výsledky červencové tuzemské průmyslové výroby a předstihových indikátorů ukazují na blížící se recesi české ekonomiky. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Ke zhoršení situace podle nich dále přispěje energetická krize. Hodně podle nich bude záležet na vládní pomoci podnikům. Průmysl v Česku v červenci zpomalil meziroční růst na 0,8 procenta z červnových 2,7 procenta, uvedl v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).
„Tuzemský průmysl v červenci vykázal mírný meziměsíční pokles výroby a výroba byla celkově o něco slabší, než očekával finanční trh,“ uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. V dalších měsících se podle něj situace může dále zhoršovat s tím, jak na tuzemský průmysl a na průmysl napříč Evropou obecně budou dopadat vysoké ceny energií a slábnoucí poptávka.
Červencová data z průmyslu ukazují blížící se recesi, doplnil analytik společnosti Deloitte Filip Pastucha. Pokles ve většině odvětvích kompenzuje zlepšení v automobilovém průmyslu. To je však podle něj dáno především nízkou srovnávací základnou z minulého roku.
Výsledky průmyslu za červenec potvrdily podle analytika Svazu průmyslu Bohuslava Čížka dosavadní spíše stagnující trend. Výsledky pomohlo udržet zejména odvětví výroby motorových vozidel, které meziročně výrazně vzrostlo, ale také například situace v těžebním průmyslu v důsledku vyšší poptávky po uhlí nebo zvýšená produkce ve výrobě elektřiny, plynu a tepla. „Celkový výhled však nezní příliš optimisticky. U řady jiných sektorů, například u kovodělného průmyslu, hutnictví, slévárenství, je zřetelný sestupný trend již několik měsíců v řadě,“ poznamenal.
Hrozí krachy a propouštění. Průmyslníci píší Fialovi, požadují zastropování cen energií a větší pomoc
„Výhled do nejbližší budoucnosti růžový není,“ souhlasil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Hodnota nových zakázek sice zůstává na obstojné úrovni, ale meziměsíčně poměrně výrazně poklesla. Podle předstihových indikátorů se nálada ve výrobním sektoru znatelně zhoršuje, ačkoliv úmysl propouštět či omezovat aktivitu prozatím hlásí poměrně malá část firem. „Zraky průmyslu se teď budou patrně upínat hlavně k avizovanému evropskému řešení energetické krize. Pokud odtud nepřijde hmatatelná úleva, lze během podzimu očekávat významný pokles výrobní aktivity,“ podotkl.
Útlum produkce v dalších měsících předjímají i předstihové indexy, takže průmysl se už v dalších měsících v meziročním plusu neudrží, míní analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Podniky pod tíhou prudce rostoucích nákladů a mizející poptávky omezí investice. Řada firem se ocitne v existenčním ohrožení, a to zejména těch z energeticky náročných odvětví, jako jsou výrobci stavebních materiálů, sklářský či chemický průmysl. Váznoucí podpora od státu může znamenat ztrátu jejich konkurenceschopnosti na mezinárodním poli. „Domníváme se, že průmysl přispěje k mezikvartálnímu poklesu české ekonomiky už možná ve třetím čtvrtletí,“ uzavřel.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist