Banka Creditas se stala novým vlastníkem Expobank CZ, která měla vazby na Rusko. Obě finanční instituce budou v nejbližších letech fungovat samostatně a pro jejich klienty ani zaměstnance se nyní nic nemění. Banky o tom v úterý informovaly v tiskové zprávě. Transakci odsouhlasily Česká národní banka i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kupní cenu banky nezveřejnily.

„Vítáme rychlé schválení regulátorů. Koupě Expobank CZ je plně v souladu s naší růstovou strategií. Obchodní modely Banky Creditas i Expobank CZ se vzájemně vhodně doplňují, a může tak dojít k dalšímu rozšíření produktů a rozvoji služeb pro klienty,“ uvedl předseda představenstva Creditasu Vladimír Hořejší.

„Tato transakce je dalším impulzem k růstu Expobank CZ na českém trhu,“ doplnil předseda představenstva Expobank CZ Petr Krumphanzl. Strategií bude podle něj využít synergií mezi oběma společnostmi a zázemí silného ryze českého vlastníka. Expobank CZ se bude dále koncentrovat zejména na retailové bankovnictví a poskytování služeb s maximálním využitím moderních technologií, dodal.

Creditas patří mezi středně velké banky a její bilanční suma je aktuálně téměř 100 miliard korun. Banka vznikla v roce 1996 jako 1. Třebíčská záložna. Do konce roku 2016 byla největší tuzemskou záložnou a od 1. ledna 2017 se stala bankou. Je součástí investiční skupiny Creditas.

Expobank CZ je menší banka s bilanční sumou 12 miliard korun. Zaměřuje se na domácí a zahraniční korporátní klientelu, privátní bankovnictví a na finanční služby pro občany. Na českém trhu působí od roku 1991. K síti bankovních domů s názvem Expobank se připojila po akvizici od německé LBBW v roce 2014.