Nejblíže k nejcennější části majetku zkrachovalé Sberbank má Česká spořitelna. Její nabídka  k odkupu desítek tisíc úvěrů a hypoték odstrašila veškerou konkurenci, včetně skupiny PPF a dalších tuzemských bank. Detaily její nabídky insolvenční správkyně Jiřina Lužová zatím nezveřejnila. V pátek ráno v tiskové zprávě pouze uvedla, že na základě rozhodnutí věřitelského výboru bude jednat o uzavření kupní smlouvy exkluzivně s Českou spořitelnou. 

Nominální hodnota prodávaného portfolia činí 47,7 miliardy korun. Kolik Česká spořitelna nabídla, zatím správkyně zveřejnit nechce. Stejně tak se k tomu nevyjádřili zástupci České spořitelny. Podle neoficiálních informací HN její nabídka dosáhla hranice 40 miliard korun. Vnitřní valuace jiných bank, které nakonec nabídku nepodaly, se přitom nejčastěji pohybovaly na úrovni 32 až 33 miliard korun.  

„Česká spořitelna vyslyšela určitou politickou poptávku, neboť hrozící velké ztráty krajů a měst, stejně jako mnoho potenciálních právních sporů, rozhodně nebyly v zájmu ČNB ani celého bankovního trhu,“ uvedl nejmenovaný zdroj z bankovního trhu, který má k insolvenčnímu procesu Sberbank blízko.   

Atraktivitu nabídky nepřímo potvrdila i sama Lužová. Ta mimo jiné uvedla, že nabízená kupní cena společně s dostupnou hotovostí a se zpeněžením ostatních aktiv by měla stačit ke stoprocentnímu uspokojení Garančního systému finančního trhu (GSFT), fyzických osob a malých a středních podniků a s velkou pravděpodobností pak i k více než 90procentnímu uspokojení pohledávek krajů, měst, obcí a velkých společností. 

Počty jsou poměrně jasné. GSFT má v případu pohledávku ve výši 27,4 miliardy korun. Fyzické osoby a malé a střední podniky podle informací správkyně z minulého týdne pak zhruba deset miliard. 

Podle Lužové teď bude důležité, aby nespokojení věřitelé zvážili své právní kroky, kterými chtěli zpochybnit průběh a výsledek schůze věřitelů z minulého týdne. Právě právní nejistota by mohla úspěšný prodej zhatit. O smíru se teď v zákulisí horečně jedná. Připomeňme, že hlavními kritiky bylo například státní Čepro, Kraj Vysočina a také sázková skupina Tipsport.   

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem letošního srpna. Česká národní banka (ČNB) na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB již 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Lužová očekává, že další informace týkající se prodejního procesu budou zveřejněny do 21. října. Nabídku bude ještě schvalovat insolvenční soud. Následně by se prodejem měla finálně zabývat ČNB a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Nejhodnotnějším aktivem Sberbank je víc než 43 000 úvěrů. Banka má asi 3800 dlužníků z řad právnických osob a 31 500 dlužníků fyzických osob, z nichž je 13 300 dlužníků z hypotečních úvěrů.