Téměř každý pátý český drobný investor snižuje objem svých investic, aby mohl pokrýt náklady na rostoucí výdaje v domácnosti. Vyplývá to z průzkumu investiční společnosti eToro, který se čtvrtletně provádí mezi 10 000 drobnými investory ve 13 zemích světa. V Česku se průzkum konal koncem září mezi tisícovkou respondentů.

Zatímco pětina všech českých investorů omezuje investice, aby zaplatila rostoucí výdaje za domácnost, 14 procent tak činí proto, aby si vytvořilo nouzové úspory. Osm procent si pak ponechává hotovost na investice, až se trhy začnou zotavovat. Důvěra českých drobných investorů se za posledních 12 měsíců snížila o deset procentních bodů na 64 procent, ukázal průzkum.

„Drobní investoři čelí koktejlu nepříznivých tržních podmínek, rostoucích výdajů a stále dražších úrokových sazeb hypoték, takže není divu, že mnozí z nich změnili své priority,“ komentoval data globální tržní stratég společnosti eToro Ben Laidler. Pokles důvěry investorů může podle něj mít svou světlou stránku, protože může být důležitým indikátorem, který často signalizuje, že se trh blíží ke svému dnu.

Pokud je úroveň důvěry již velmi nízká, je menší pravděpodobnost, že investory překvapí další špatné zprávy, a i trocha dobrých zpráv může velmi přispět k obnovení zájmu trhu, uvedla eToro. Čeští drobní investoři se podle ní již druhé čtvrtletí v řadě nejvíce obávají inflace, kterou 30 procent z nich uvádí jako hlavní riziko pro svá aktiva. Následuje stav světové ekonomiky (20 procent).

Vzhledem k těmto rizikům se podle eToro mnoho českých investorů obrací k defenzivnějšímu postoji. „Počet těch, kteří drží hotovost, se za rok zvýšil z 16 na 33 procent. Většina drobných investorů má dlouhodobé uvažování. Dvě třetiny chtějí držet jednotlivé investice po dobu několika let nebo desetiletí, zatímco pouze jedno procento se označuje za každodenní obchodníky. To podporuje i fakt, že téměř polovina českých respondentů zdůrazňuje jako svůj hlavní cíl investování zajistit si dlouhodobé finanční zabezpečení,“ dodala firma.