Olomoucký investor do zemědělství Richard Benýšek, který proslul i jako krizový manažer ve službách Petra Kellnera, podpořil v prezidentském klání odborového předáka Josefa Středulu. Na kandidátské konto mu poslal 200 tisíc korun.

Jde o poměrně překvapivé gesto, neboť Benýšek je dlouholetým členem olomoucké ODS, v rámci které se v minulosti netajil vlastními politickými ambicemi. Je členem místního sdružení strany Olomouc-město, kde byl chvíli i místopředsedou. Svého času chtěl kandidovat také na olomouckého primátora. Ve větším politickém rozletu mu však brání jeho svéhlavá povaha, která vytváří spíše nepřátele než politické spojence. A zřejmě ani podpora Středuly mu v mateřské straně nové body nepřidá.

„Josefu Středulovi jsem poskytl finanční podporu z jednoduchého důvodu: byl jediným z prezidentských kandidátů, který se osobně, aktivně a poctivě zajímal o problémy Olomouce a celého zdejšího kraje, přičemž byl také jediným, kdo o mou pomoc požádal,“ uvedl k tomu známý provokatér Benýšek.

Stejně tak je tomu v byznysu, kde Benýšek platí za zlého muže, který vyhledává obchodní a právní šarvátky. V tomto ohledu toho zažil dost – od přetahování se o lihovar s Františkem Mrázkem přes souboje s Alešem Hušákem v Sazce a O2 areně, kterou následně několik let vedl z pozice šéfa představenstva. Velkou popularitu mu nepřineslo ani vlastnictví hokejové Slavie, kde se střetl s hokejovou legendou Vladimírem Růžičkou.

Historicky je spojován se skupinou PPF a zesnulým Petrem Kellnerem. Z jejich spolupráce vyplynulo například angažmá ve společnostech Přerovské strojírny, Naše adresa, Bestsport či v Dostihovém spolku v Pardubicích. Aktuálně ho živí hlavně zemědělský byznys na Hané a investice do lesů v Česku a na Slovensku.