Americká půjčovna kryptoměn BlockFi vyhlásila bankrot. Stala se tak další obětí pádu kryptoměnové burzy FTX ze začátku tohoto měsíce, který vyvolal nestabilitu na trhu s kryptoměnami. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

BlockFi uvedla, že spolu s osmi svými pobočkami požádala o soudní ochranu před věřiteli, která jí umožní pokračovat v činnosti a současně vypracovat plán na splacení závazků věřitelům. Podle žádosti se aktiva a závazky BlockFi pohybují mezi jednou miliardou (23,4 miliardy korun) a deseti miliardami USD. Firma dodala, že v hotovosti má přibližně 257 milionů dolarů a že zahajuje interní plán na výrazné snížení výdajů, včetně mzdových.

Nejznámější kryptoměna bitcoin v reakci na zprávu klesla na denní minimum 16 082 dolarů. Za celý den ztrácela více než dvě procenta.

BlockFi už dříve pozastavila výběry ze své platformy a přiznala, že měla „významnou expozici“ na FTX a s ní spojené subjekty. V žádosti o bankrotovou ochranu je FTX US uvedena jako jeden z jejích hlavních nezajištěných věřitelů s půjčkou 275 milionů dolarů. Největším nezajištěným věřitelem je Ankura Trust s půjčkou 729 milionů dolarů. Ankura podle svých internetových stránek působí jako správce úročených kryptoměnových účtů BlockFi. Celkem má BlockFi více než 100 000 věřitelů.

BlockFi v červenci obdržela kapitálovou injekci od FTX US. Měla také zajištěné půjčky od obchodní společnosti Alameda Research, jejímž majitelem je zakladatel FTX Sam Bankman-Fried.

FTX požádala ve Spojených státech o ochranu před věřiteli začátkem listopadu a Bankman-Fried čelí hromadné žalobě u soudu v Miami. Žalobci tvrdí, že účty u FTX, z nichž firma slibovala výnosy, nebyly registrované u Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), a nabízení produktu tedy neodpovídalo zákonům státu Florida.

Po krachu kryptoměnové burzy FTX přišli podle žaloby američtí investoři o 11 miliard dolarů (257,8 miliardy korun). Po Bankmanu-Friedovi a řadě celebrit, které pomáhaly FTX propagovat, například hvězdě amerického fotbalu Tomovi Bradym a tenistce Naomi Ósakaové, žádají náhradu.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.