Generální prokurátorka státu New York Letitia Jamesová zažalovala zakladatele zkrachovalé americké kryptoúvěrové společnosti Celsius Network Alexe Mashinského, viní ho z podvádění investorů. Mashinsky podle ní propagoval firmu Celsius jako bezpečnou alternativu tradičních bank a zároveň zatajoval rostoucí ztráty z rizikových investic, které přispěly k pádu podniku. Informovaly o tom agentury Reuters a Bloomberg.

„Alex Mashinsky sliboval, že investory přivede k finanční svobodě, ale přivedl je na cestu finančního krachu,“ uvedla Jamesová. „Dávat falešné a nepodložené sliby a uvádět investory v omyl je nezákonné,“ dodala.

Kryptoúvěrové firmy nabízejí zákazníkům možnost uložit si kryptoměny do produktů s úrokovým výnosem. Společnost Celsius Network vyhlásila bankrot loni v červenci. Měsíc před tím zmrazila výběry, což zdůvodnila „extrémními podmínkami na trhu“. Mashinsky podle obžaloby ještě dva týdny před tímto krokem odmítal pochybnosti ohledně finanční situace podniku.

Mashinsky se podle agentury Bloomberg označoval za „moderního Robina Hooda“ a sliboval investorům výnosy ve výši až 17 procent. Podle obžaloby svými sliby pomohl firmě Celsius přilákat digitální aktiva v hodnotě 20 miliard dolarů (téměř 460 miliard korun) od investorů z celého světa. Obžaloba požaduje, aby Mashinsky zaplatil vzniklé škody a dostal zákaz podnikání v New Yorku, píše Reuters.

Kryptoúvěrové firmy zažívaly prudký růst v době pandemie covidu-19, kdy přitahovaly vkladatele vysokými úrokovými sazbami. Vloni se však dostaly pod tlak kvůli propadu cen kryptoměn. Nejznámější kryptoměna bitcoin v loňském roce ztratila zhruba dvě třetiny své hodnoty. Podobně se propadla také většina dalších významných kryptoměn. V listopadu odvětvím otřásl krach společnosti FTX, která byla druhou největší kryptoměnovou burzou na světě a pro miliony lidí byla vstupní branou na trh s digitálními aktivity. Generální ředitel FTX Sam Bankman-Fried v úterý odmítl obvinění, že zákazníky a investory podvedl. Dva z jeho nejbližších kolegů již přiznali vinu a spolupracují při vyšetřování.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze