Telekomunikační operátor T-Mobile Czech Republic se dělí na dvě společnosti. Pasivní infrastrukturu spojenou s provozem mobilních sítí, jako jsou telekomunikační věže a stožáry, přesouvá do samostatné firmy T-Mobile Infra CZ, uvádí server E15. Operátor vlastněný nadnárodní skupinou Deutsche Telekom si od transakce slibuje snížení nákladů. Stejným procesem si prošli i další dva mobilní operátoři v ČR, Vodafone a O2 Czech Republic.

Společnost T-Mobile Infra CZ získala od mateřského T-Mobilu viditelnou část mobilních sítí, na kterou se umisťují bezdrátové vysílače komunikující s mobily. Celkově to představuje tisíce položek za miliardy korun. Nový podnik také získal hotovost 171 milionů korun, píše E15.

„Hlavním cílem nové společnosti je poskytovat služby pasivní infrastruktury společnosti T-Mobile a případně dalším zájemcům na trhu, kteří by si chtěli pronajmout prostor na těchto vysílačích a střechách. Další aktivity společnosti jsou předmětem rozhodování v rámci koncernu Deutsche Telekom,“ uvedla mluvčí T-Mobilu Patricie Šedivá.

Podle E15 si T-Mobile od vyčlenění pasivní infrastruktury do samostatné firmy slibuje snížení provozních a investičních nákladů. Z účetních položek operátora zmizí náročné aktivum, které nově bude možné sdílet s dalšími firmami na trhu.

Operátor T-Mobile má v Česku kolem 6,4 milionu uživatelů. Provozní zisk firmy se za tři čtvrtletí loňského roku zvýšil o 2,9 procenta na 9,2 miliardy korun. Tržby stouply o 5,1 procenta na 22,1 miliardy korun.

Mateřský Deutsche Telekom začal s vyčleňováním pasivní infrastruktury už dříve v zahraničí. Vytvořil podnik GD Towers, do kterého přesunul vysílače v Německu a Rakousku. „Vyčleňování pasivní infrastruktury se stalo standardem. Tyto kroky jen v Evropě vytvořily tržní hodnotu přes 68 miliard eur, zhruba,“ sdělil serveru majitel analytické společnosti Strand Consult E15 John Strand.

V Česku obdobným procesem prošli i další dva mobilní operátoři. Společnost O2 Czech Republic se na maloobchodního operátora O2 a velkoobchodního provozovatele pevných a mobilních sítí a datových center Cetin rozdělila v červnu 2015. V létě 2020 se k rozdělení na dvě samostatné firmy rozhodla i společnost Vodafone, která telekomunikační věže a stožáry převedla do firmy Vantage Towers.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist