Americká společnost Newmont, která je největším těžařem zlata na světě, podala nabídku na převzetí australského konkurenta Newcrest Mining za 16,9 miliardy dolarů (zhruba 373 miliard Kč). Oznámily to firmy. Transakce by byla jednou z největších akvizicí v odvětví těžby zlata. Někteří analytici a investoři se však domnívají, že nabídka firmu Newcrest podhodnocuje, píše agentura Reuters.

Podle listu Financial Times by nabídky na převzetí Newcrestu mohli podat také další konkurenti, například kanadská společnost Barrick Gold. Firma Newcrest uvedla, že nabídku Newmontu zvažuje a že hodlá postupovat v nejlepším zájmu svých akcionářů.

„Věříme, že spojení Newmontu a Newcrestu představuje hodnotný návrh pro akcionáře a zaměstnance obou podniků i pro komunity, ve kterých působíme,“ uvedl podle tiskové zprávy šéf Newmontu Tom Palmer. „Navrhovaná transakce by spojila přední portfolia aktiv v odvětví,“ dodal.

Akcionáři společnosti Newcrest by podle návrhu měli za každou svou akcii obdržet 0,38 akcie firmy Newmont. V případě dokončení transakce by vlastnili 30 procent sloučeného podniku.

Cena zlata v letošním roce roste kvůli nepříznivým hospodářským vyhlídkám, které by mohly časem vést ke snižování úrokových sazeb, upozornil list The Wall Street Journal. Nižší úrokové sazby zmenšují nevýhodu zlata oproti investicím přinášejícím úroky, jako jsou například dluhopisy.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.