Brněnský prodejce letenek Kiwi.com loni utržil nejvíce od založení v roce 2012, a to 50 miliard korun, meziročně o 33 miliard více. Hrubý provozní zisk stoupl téměř na deset milionů eur, což je zhruba 237 milionů korun. V rozhovoru pro E15 to uvedl zakladatel společnosti Oliver Dlouhý. Jde o předběžné výsledky.

Firma založila byznys na tom, že díky speciálnímu algoritmu nabízí letenky i společností, které spolu nespolupracují. Poznamenaly ji dva pandemické roky, když v roce 2020 měla ztrátu přesahující miliardu korun, o rok později 304 milionů korun. Loni ale podle listu firma vytěžila efekt odkládané poptávky a zaznamenala rekordní výsledky.

„Pandemie zpřetrhala propojení světa, trh tak tenduje ke kratším letům. Ty dálkové se obnovují mnohem pomaleji. Kiwi.com bylo vždy silnější v segmentu kratších letů. Vnímáme se jako Uber pro lety. Chceme být ,letem v kapse‘ a nabízet tak levné lety, že jen vytáhnete telefon, spustíte apku a spoj za padesát až sto eur koupíte. Díky tomu jsme vyrostli rychleji než trh i konkurence, která historicky nejvíce vydělávala na dálkových letech,“ uvedl Dlouhý.

S firmou podle listu loni cestovalo 8,5 milionu pasažérů, což je meziročně více než dvojnásobek a o třetinu více než v dosud rekordním roce 2019. Vyhledávač loni prodal 16,6 milionu míst v letadlech, v letech 2021 a 2019 to bylo 7,9 a 12,2 milionu. Rezervací loni napočítal 5,6 milionu.

„Loňský rok začal příšerně kvůli omikronu, ten ale vymizel už v únoru. Na rozdíl od většiny konkurence, která spíše tlumila výdaje, jsme naopak investovali a šli do risku. Vyplatilo se to,“ uvedl Dlouhý.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist