Za pouhý jeden týden člověk průměrně zkonzumuje dva tisíce částeček mikroplastů o celkové váze pěti gramů. To odpovídá hmotnosti kreditní karty. Tvrdí to studie Světového fondu na ochranu přírody. Nadužívání plastů a zpracování plastového odpadu je obrovským globálním problémem, který má devastující dopady na planetu a možná i na zdraví obyvatel. Mikroplasty vědci objevili už i v lidské krvi. Na problematiku plastů nyní poukazuje i soutěž ČSOB banky Dáváme kartám nový život, již připravila ve spolupráci s Českou poštou a společností Idemia, která bance dodává ekologické karty z recyklovaného PVC.

Do soutěže se mohli přihlásit studentky a studenti vysokých a vyšších uměleckých škol, kterým banka prostřednictvím společnosti Idemia nabídla drť z karet pro jejich tvorbu. Soutěž spočívala ve vytvoření uměleckého díla – něčeho zajímavého, netradičního, přičemž jako hlavní výrobní materiál je třeba použít drť z karet, znehodnocené nevydané platební karty a jiné nepoužívané plastové kartičky. Banka oslovila převážnou většinu vysokých škol v  Česku, které jsou zaměřené na umění. Nejlepší díla – vybraná porotou, veřejností i zaměstnanci – banka ocení a vystaví.

V porotě soutěže vedle zástupců ČSOB Petra Hutly a Iva Koukoly zasedne také Lucie Andrlíková ze společnosti Idemia, Eva Vele z galerie Kodl a akademický malíř Roman Franta.

Soutěžní díla se utkají v celkem pěti kategoriích, z nichž si výherci odnesou poukazy v celkové výši 160 tisíc korun. Využít je mohou v galeriích nebo na jiných uměleckých místech dle vlastní preference. Vyhlášení výsledků proběhne ve středu 19. dubna v pražském ČSOB Kampusu v Radlicích.

Veřejnost může hlasovat (ZDE) pro nejlepší umělecké dílo do neděle 9. dubna. Každý hlasující může udělit jeden hlas.

Dáváme kartám nový život.