Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Jde o rekordní výsledek. Dosud nejvyšší zisk firma vykázala za rok 2009, kdy dosáhl 51,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy reflektuje enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ.
Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) loni meziročně stoupl na více než dvojnásobek, dosáhl 131,6 miliardy korun. Skupina to v úterý oznámila v tiskové zprávě. Dosud nejvyšší čistý zisk, 51,9 miliardy korun, měla firma v roce 2009.
„Dosažený zisk za rok 2022 indikuje rekordní dividendu pro akcionáře. V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky by mezi akcionáře bylo rozděleno 63 miliard korun. Pro majoritního akcionáře Českou republiku by to znamenalo příjem 44 miliard korun,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Navíc odvede státu, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií, nově zavedenou daň z neočekávaných zisků a odvod z nadměrných tržeb z výroby v celkové výši 30 až 40 miliard korun a dále 26 až 30 miliard korun z titulu běžné daně z příjmů. Celkem tedy ČEZ letos odvede státu více než 100 miliard korun, shrnul Beneš.
Loňský výrazný růst zisku segmentu výroba byl podle firmy způsoben zejména extrémním nárůstem prodejních cen elektřiny a rekordní výrobou jaderných elektráren. Ceny dodávek plynu vzrostly meziročně o 348 procent a ceny dodávek elektřiny o 327 procent. Průměrná cena elektřiny s dodávkou na letošní rok se loni obchodovala za téměř 300 EUR/MWh, zatímco průměrná realizační cena výroby ČEZ s dodáním v loňském roce byla 100 EUR/MWh.
Mimořádný byl však především výsledek obchodního týmu ČEZ, který na světových burzách obchoduje s energetickými komoditami, jako je elektřina, plyn, uhlí a povolenky. Ten se na růstu EBITDA podílel 18,2 miliardy korun. „V absolutní úrovni dosáhl ovšem trading výsledku 27 miliard korun. Za normálních okolností vydělával miliardu ročně, když byl dobrý rok, tak to byly dvě miliardy,“ porovnal finanční ředitel Martin Novák. Vysoká volatilita energetických trhů v loňském roce umožnila obchodníkům ČEZ v rámci rychlého obchodování levně nakupovat komodity a obratem je s výrazným ziskem prodávat. ČEZ neočekává, že by se tento efekt v letošním roce v takové míře podařilo zopakovat.
Překvapivé se naopak může zdát, že negativně působil rok energetické krize na segment prodeje, tedy tu část ČEZ, která prodává energie domácnostem. Provozní zisk společnosti ČEZ Prodej meziročně klesl o 22 procent. Důvodem byl zejména extrémní nárůst pořizovacích cen elektřiny a plynu a vysoké náklady na krytí výkyvů spotřeby zákazníků.
„V rámci skupiny ČEZ pracujeme jako dvě oddělené entity, máme tedy výrobní část a vedle toho prodejní společnost, která elektřinu nakupuje. Pro naše zákazníky nakupujeme 12 měsíců dopředu. Na základním, nefixovaném produktu jsme tedy nakoupil veškerou elektřinu pro naše zákazníky v loňském roce,“ uvedl člen představenstva skupiny Pavel Cyrani. Zatímco loni byly ceny elektřiny rekordní, v současnosti výrazně poklesly. To se však projeví podle Cyraniho u koncových zákazníků až s ročním zpožděním.
Výroba z jaderných zdrojů dosáhla loni rekordní úrovně 31 terawatthodin (TWh), meziročně o procento více. Výroba z obnovitelných zdrojů meziročně klesla o 13 procent vlivem počasí a poklesu výroby z biomasy z důvodu odstávky v elektrárně v Poříčí. Výroba z uhelných zdrojů v Česku klesla o tři procenta na 15,7 TWh kvůli delším odstávkám elektrárny Ledvice a ukončení provozu elektrárny Mělník 3 v roce 2021. Produkce paroplynové elektrárny Počerady meziročně klesla o 22 procent v důsledku růstu ceny plynu po ruské invazi na Ukrajinu.
Výhled hospodaření pro letošní rok, zahrnující nově zavedená zdanění, zveřejnil ČEZ v únoru. Očekává zisk EBITDA mezi 105 až 125 miliardami korun a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy mezi 30 až 40 miliardami korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist