Platební firma Block, kterou pomáhal založit a vede bývalý šéf Twitteru Jack Dorsey, má problém: americký aktivistický fond Hindenburg Reserach ji obvinil, že klame investory a umožňuje ilegální transakce. Firma tato tvrzení odmítá, její akcie už ve čtvrtek ztratily téměř 15 procent.

Hindenburg se zaměřuje na takzvané shortování – vyhledává veřejně obchodované firmy, které jsou nadhodnocené (zpravidla proto, že  jejich managementy přikrášlují hospodářské výsledky nebo jinak podvádějí) a sází na pokles jejich akcií. V analytické zprávě, kterou ve čtvrtek Hindenburg zveřejnil, fond tvrdí, že Block poskytuje zavádějící statistiky o uživatelích, což je spojeno s jejich ilegálními aktivitami. Fond například tvrdí, že platební aplikace firmy Cash App umožnuje vytvoření falešných účtů, na základě kterých bylo možné v USA získat neoprávněně státní pomoc během pandemie. Hindenburg tvrdí, že se jedná o „zásadní selhání“ v procesech compliance, tedy dodržování finančních pravidel. Platební společnost uvedla, že se bude bránit a že proti Hindenburgu zvažuje právní kroky.

Společnost Block označila zprávu Hindenburgu jako „fakticky nepřesnou a zavádějící“ a byla podle ní „vytvořena s cílem oklamat a zmást investory“.  Společnost se chce bránit u americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Hindenburg na začátku letošního roku obdobně spustil propad akcií impéria tehdy nejbohatšího člověka Asie, indického podnikatele Gautama Adáního.

Společnost Block se až do roku 2021 jmenovala Square a Dorsey ji pomáhal založit v roce 2009.  Miliardář se ji věnoval současně s vedením Twitteru, v roce 2021 ale z pozice šéfa Twitteru odstoupil.  Twitter pak koupil miliardář Elon Musk za  44 miliard dolarů. 

Interní systémy Blocku popisuje Hindenburg jako „Divoký západ“ v přístupu k dodržování předpisů. Platební společnost podle zprávy mimo jiné také nadhodnocuje počet transakcí uživatelů na Cash App, což je klíčový ukazatel výkonnosti. Podle analytiků Hindenburgu benefituje Cash App z toho, že obsluhuje zákazníky, kteří chtějí obejít regulaci a proto nemají účet u banky. Někteří tito zákazníci jsou údajně spojeni s trestnou činností.

Experti z Hindenburgu uvádějí, že během svého dvouletého vyšetřování mluvili s několika bývalými pracovníky Blocku, kteří tvrdí, že vedení jejich připomínky a připomínky uživatelů ignorovalo a na platformě „bujela trestná činnost a podvody“. Rozsáhlá analytická zpráva obsahuje snímky obrazovek interních systémů a komunikaci zaměstnanců. 

Až 35 procent tržeb aplikace Cash App pochází z mezibankovních poplatků, tvrdí Hindenburg. To je zhruba 892 milionů dolarů (21,1 miliardy korun) tržeb, které podle Hindenburgu překračují regulační limit. Block tuto hranici stanovenou pro velké finanční instituce údajně obchází tím, že tyto tržby směruje přes malou banku.

Hindenburg připomněl, že během pandemie covidu-19, kdy americká vláda posílala většině Američanů podpůrný příspěvek, propagoval Dorsey na Twitteru, že žadatelé mohou tuto platbu dostat i přes aplikaci Cash App a nepotřebují ani bankovní konto. Jednotlivé státy se po prvním kole plateb zprostředkovaných aplikací Cash App snažily získat zpět podezřelé podvodné platby. Jen v případě Arizony například činily 500 milionů dolarů, uvádí zpráva s odvoláním na bývalé zaměstnance.

„Ti odhadují, že 40 až 75 procent účtů, které prověřovali, bylo falešných, zapojených do podvodu nebo šlo o další účty spojené s jednou osobou,“ píší analytici Hindenburgu.

Tlak ze strany vedení vedl podle zprávy k ignorování zákonů proti praní špinavých peněz (AML) a zásady „Poznej svého klienta“ (KYC), která provozovatelům finančních služeb ukládá, aby své zákazníky identifikovali a ověřovali. Investiční firma si tuto svou tezi potvrdila tím, že si na Cash App založila účty na jména Donald Trump a Elon Musk.

Hindenburg založil americký investor Nate Anderson, jehož osoba má v oboru téměř status celebrity.  Od roku 2020 se jeho fond obdobným způsobem zaměřil na přibližně tři desítky společností, jejichž akcie následující den ztratily v průměru kolem 15 procent. Vyplývá to z dat agentury Bloomberg. Šest měsíců po útoku se v průměru obchodovaly s cenou nižší o 26 procent.

Firma vstoupila do širšího povědomí v roce 2020, kdy Andersonův tým rozkryl podvody „automobilky bez aut“ – firmy Nikola. Analytici tehdy například doložili, že propagační video, na kterém Nikola představovala tahač poháněný vodíkovým motorem, ve skutečnosti jede z kopce a firma žádný funkční prototyp vodíkového automobilu nemá. Aféra stála místo generálního ředitele a zakladatele firmy Trevora Miltona. Milton byl později odsouzen za lhaní, podvody s cennými papíry a další přečiny.

 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.