Rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku povede k destabilizaci země. Uvedl to v neděli tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Podle něj se Bělorusko stalo rukojmím ruského prezidenta Vladimira Putina.
Putin v sobotu oznámil, že Rusko na základě dohody s Minskem rozmístí v sousedním Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle Putina tím Moskva reaguje na oznámení Británie, která chce na Ukrajinu dodávat protitankové náboje z ochuzeného uranu.
„Putinovo prohlášení o rozmístění taktických jaderných zbraní v Bělorusku je krok k vnitřní destabilizaci země. Maximalizuje míru negativního vnímání a veřejného odmítání Ruska a Putina v běloruské společnosti," napsal na twitteru Danilov. „Kreml si vzal Bělorusko jako jaderné rukojmí," dodal.
Americký Institut pro studium války (ISW) ve svém pravidelném hodnocení války na Ukrajině označil Putinovo prohlášení za informační operaci s cílem vyvolal obavy západu z jaderného střetu. Podle něj krok je „irelevantní z hlediska rizika eskalace směrem k jaderné válce, které zůstává extrémně nízké".
Rusko rozmístí v sousedním Bělorusku taktické jaderné zbraně, oznámil Putin
Analytici také uvedli, že Putin zřejmě hledal příležitost k rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku již od zahájení plnohodnotné invaze na Ukrajinu loni v únoru. Připomínají také, že běloruský vůdce Alexandr Lukašenko nabídl Rusku rozmístění jaderných zbraní již v listopadu 2021. Podle ISW tento krok prohloubí ruskou kontrolu nad Běloruskem.
Bělorusko je nejbližším spojencem Ruska, které už více než rok vede válku proti Ukrajině. Své vojáky do bojů sice východoevropská země nevyslala, ale poskytla Rusku k útoku proti Ukrajině své území. V počáteční fázi invaze odtud ruská vojska vedla ofenzivu na Kyjev.
Kvůli ohlášenému rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku Ukrajina vyzvala k mimořádné schůzi Rady bezpečnosti OSN. Její stálí členové by podle Kyjeva měli zakročit proti ruskému „jadernému vydírání", informovala agentura AFP. NATO označilo krok Moskvy za nebezpečný a nezodpovědný.
„Ukrajina očekává od Británie, Číny, Spojených států a Francie účinné kroky, které Kremlu zamezí provádět jaderné vydírání," uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo zahraničí s odkazem na čtveřici států, které jsou spolu s Ruskem stálými členy RB OSN s právem veta. „Požadujeme za tímto účelem okamžité svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN," dodává prohlášení.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist