Česko si dnes shromážděními a demonstracemi v Praze i dalších městech připomínalo 1. máj – Svátek práce. V metropoli na Střeleckém ostrově si svátek připomněli například sociální demokraté i komunisté. Ze Střeleckého ostrova také v doprovodu policie vyšel průvod anarchistů, kteří směřovali na Štvanici. Provolávali hesla proti fašismu a kapitalismu.
Bomba, která se chystá vybuchnout. Do Evropy může z Tuniska dorazit nová velká vlna migrantů
Demonstrovali také aktivisté kritizující vládu. Asi dvě stovky účastníků iniciativy Zachraňme náš stát se sešly kolem poledne na náměstí Republiky a pak vyrazily k památníku Jana Žižky na Vítkově. Organizátoři uvedli, že jejich cílem je podpořit spojování opoziční scény proti současné vládě a na podporu mírových jednání ve válce na Ukrajině. Podle organizátorů se akce účastní mimo jiné publicista Ladislav Jakl, předseda Akce D.O.S.T. Petr Bahník, poslanec Jiří Kobza (SPD), Otto Černý (Trikolora) nebo Pynelopi Cimprichová ze Švýcarské demokracie. Účastníky pochodu doprovázeli policisté v uniformách i v civilu.
První květnový den byl ve znamení demonstrací i v dalších zemích, hlavně ve Francii. Úřady tam dostaly ohlášení více než 300 demonstrací a protestů, většinou proti důchodové reformě a za sociální spravedlnost. Francouzská média uvedla, že kvůli bezpečnosti bylo povoláno do ulic 12 tisíc policistů, z toho 5000 v Paříži.
Protesty v Paříži fotoaparátem Petra Honzejka
Na některých místech země docházelo i k násilnostem. V Paříži například ekologičtí aktivisté rozlili barvu před budovou ministerstva spravedlnosti nebo na sídlo Nadace Louise Vuittona. Protestovali tím proti takzvané daňové optimalizaci. V Lyonu zase skupina maskovaných lidí v černém rozbila výlohu pojišťovny a zapálila městský mobiliář. V Nantes zase demonstrující házeli dělobuchy a policisté se útokům bránili slzným plynem.
Početné demonstrace jsou hlášeny také z Toulouse, Bordeaux nebo Marseille.
Po celé Francii bylo ve dvě hodiny odpoledne v ulicích asi 418 tisíc demonstrantů, zhruba dvakrát více než při největších dubnových protestech proti důchodové reformě. Je to ale méně než v březnu. Na základě vlastních výpočtů vycházejících z policejních údajů to uvedl deník Le Figaro. Úřady předtím oznámily, že čekají účast až 600 tisíc lidí, z toho v Paříži až 100 tisíc. Letošní denní rekord je 1,28 milionu demonstrantů.
Protesty v Paříži fotoaparátem Petra Honzejka
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist