Vysoká inflace dál žene dolů tržby českých obchodů. S příchodem jara sice data Českého statistického úřadu přinesla zprávu o opětovném zlepšení spotřebitelské nálady a zvýšení důvěry v ekonomiku, obchodníci jej však zatím na svých výsledcích nepociťují. Zákazníci stále šetří, častěji nakupují ve slevách, případně rovnou jezdí za levnějšími nákupy do Polska nebo Německa. Maloobchodní tržby se tak v březnu meziročně snížily o 8,1 procenta a klesaly tak již jedenáctý měsíc v řadě.

Zároveň klesly i v meziměsíčním srovnání, konkrétně o 0,7 procenta. Únor přitom obchodníci označují jako tradičně nejslabší měsíc, kdy spotřebitelé po nákupech dárků a obíhání povánočních výprodejů své útraty začínají zase mírnit. V předpandemických letech byl březen slabší než únor naposledy v roce 2015.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.