Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) se chce zapojit do vybraných aktivit vývojového centra v Drážďanech, které tam plánuje vybudovat tchajwanská společnost TSMC, jeden z největších výrobců polovodičových čipů na světě. O spolupráci s firmou jednali zástupci ZČU v minulých dnech přímo na Tchaj-wanu. Cílem univerzity je být součástí připravovaného konsorcia spolupracujícího se společností TSMC, řekl ve středu ČTK rektor Miroslav Lávička, který delegaci vedl. Dalším tématem byla spolupráce se čtyřmi tchajwanskými univerzitami ve vědě a výuce.

„Prestižní tchajwanská společnost TSMC, která vyrábí vysoce pokročilé čipy například pro Apple, Qualcomm, AMD a další high-tech firmy, aktuálně zvažuje výstavbu nové továrny v Drážďanech. Jedním z nejdůležitějších témat naší cesty proto byla diskuse o možné spolupráci v oblasti vývoje polovodičových čipů a jejich aplikací,“ řekl rektor. Podle něj se ZČU věnuje aplikovanému výzkumu využívání čipových technologií a zároveň úzce spolupracuje s významnými technickými univerzitami v ČR i v zahraničí.

Představitelé ZČU navštívili několik tchajwanských univerzit. Diskutovali o výměnách studentů, stážích akademiků, double-degree studijních programech a společných výzkumných projektech. „Univerzity jsou podobně jako ZČU silně orientovány na aplikovaný výzkum. Za velmi zajímavá témata spolupráce považuji například oblasti robotiky, autonomního řízení vozidel, výkonové elektroniky a pohonů, aditivních technologií, pouzdření výkonových polovodičových modulů, matematického modelování a umělé inteligence, satelitní komunikace a vývoje pikosatelitů,“ řekl proděkan Fakulty elektrotechnické Jan Michalík.

V Tchaj-peji jednala ZČU se zástupci National Applied Research Laboratories (NARLabs), tchajwanskou výzkumnou institucí, která vznikla spojením několika laboratoří pro podporu výzkumu a vývoje. Vrcholem pracovní cesty na Tchaj-wan pak byla podle mluvčí ZČU Šárky Staré exkurze do nového školicího komplexu pro budoucí tovární inženýry společnosti TSMC, který sídlí v Centrálním tchajwanském vědeckém parku. Zástupci ZČU diskutovali s TSMC o možnostech vhodného zapojení do vybraných aktivit plánovaného vývojového centra čipů v Drážďanech, uvedla mluvčí.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.