Starostové se na dvoudenním sněmu Svazu měst a obcí snažili přesvědčit vrcholné politiky, že zvýšení daně z nemovitosti, které je součástí takzvaného konsolidačního balíčku, jde proti zájmům měst. Poukazovali na to při čtvrteční návštěvě prezidenta republiky Petra Pavla a následně také v pátek za přítomnosti premiéra Petra Fialy (ODS).

Starostům vadí, že chystaný balíček, který má snížit v příštím roce schodek rozpočtu o 94 miliard korun, počítá se zvýšením daně z nemovitosti o základní sazbu. To ve většině měst a obcí znamená zdvojnásobení taxy. U některých měst, která si daň už v minulosti sama navýšila, to může být méně, například o třetinu či polovinu. Suma, o kterou se daň zvedne, však celá poputuje do státního rozpočtu. „Stanovení daně z nemovitosti bylo výsostným právem zastupitelstva. V tomto směru to považujeme za nesprávné a popírající 30letý vývoj a oddělení státní správy a samosprávy,“ řekl prezidentovi místopředseda Svazu měst a obcí a olomoucký primátor Miroslav Žbánek.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.