Energetický Holding Malina, který je v současnosti kvůli problémům se zajištěním velkého množství zakázek na fotovoltaiku v úpadku, chce dokončit všechny rozdělané zakázky. Celkově jde o přibližně 1500 instalací v různé fázi rozpracovanosti. O dalších 2300 zakázkách, u nichž ještě nebyla zahájena instalace, ale byly vybrány zálohy, plánuje firma rozhodnout do konce června. EH Malina to uvedla v pátek.

Rozdělané zakázky chce firma dokončovat v tempu 200 až 300 instalací měsíčně. „Dokončit však lze pouze takové zakázky, kde nebylo platně odstoupeno od smlouvy,“ uvedl nový šéf firmy Marian Klásek. Ti, kdo v minulosti odstoupili od smlouvy, a přesto by chtěli zakázku dokončit, mohou podle společnosti požádat o ověření, zda je možné jejich zakázku dokončit. „Je totiž možné, že odstoupení nebylo platné a smluvní vztah stále trvá,“ upozornila firma.

Další postup u zakázek, kde klienti zaplatili zálohu, ale nebyly zahájeny žádné práce, plánuje firma prověřit. Podle Kláska spadá do této skupiny 2300 klientů. „Těmto zákazníkům sdělíme další postup do konce června 2023,“ dodal Klásek.

Energetický Holding Malina v předchozích týdnech přiznal problémy se zajištěním zakázek. Vedení společnosti proto na začátku května podalo návrh na insolvenci, v němž uvedlo závazky ve výši téměř 1,4 miliardy korun. Městský soud v Praze následně s firmou zahájil insolvenční řízení a rozhodl o jejím úpadku. Spolu s tím soud určil insolvenčního správce, kterým se stala Insolvenční agentura se sídlem v Karlových Varech. První schůzka věřitelů, na níž by se mělo rozhodnout o dalším osudu firmy, se uskuteční 29. srpna.

Společnost Malina v návrhu na insolvenci uvedla, že cílem je umožnění reorganizace společnosti a dokončení všech zakázek. „Malina má podle nás největší šanci dokončit zakázky klientů v modelu reorganizace, pokud její věřitelé schválí reorganizační plán, který společnost připravuje,“ uvedl Petr Sochora, který vede tým externích poradců vedení firmy.

Společnost kvůli problémům provedla už několik změn ve vedení firmy. Tu čerstvě od 1. června řídí někdejší šéf představenstva státního podniku Prisko Marian Klásek. V minulosti měl na starosti například převzetí těžebního podniku OKD. Dosud společnost řídil Jan Urban, který rezignoval.

Majoritním vlastníkem holdingu je Cyril Regner, menšinovým majitelem je dnes už bývalý předseda představenstva Jan Urban. Podnik zaměstnává kolem 135 lidí. Za minulý rok byla společnost ve ztrátě přes 186 milionů korun.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.