Ve zrekonstruované historické budově v Anežské ulici v centru Prahy, která patří známé investiční skupině Proxy-Finance, úřaduje expert na investice a bankovnictví Petr Laštovka už bezmála 12 let. Jeho specializací je správa majetku bohatých českých rodin pod hlavičkou společnosti Emun. V rámci takzvaného multi family office jeho tým obhospodařuje zhruba šest miliard korun nejméně 26 českým movitým rodinám.

Druhým mužem u stolu je dvoumetrový byznysmen Petr Šmída, dlouholetý šéf ruské Alfa-Bank či americké GE Money Bank, v posledních letech pak zejména investor v rámci své skupiny Enern. Jeho přítomnost ve zdejších historických kulisách není náhodná. Oba muži se dobře znají od 90. let a na jejich dlouholeté přátelství nyní navazuje také obchod, v rámci kterého se ze Šmídy stává jeden z akcionářů společnosti Emun. Šmída tak doplňuje velmi zajímavou akcionářskou sestavu: kromě Laštovky mezi majitele patří také zmiňovaná Proxy-Finance, jedna z nejstarších československých investičních skupin, Libor Winkler z RSJ a také třeba spolumajitel sázkové skupiny Tipsport Jaroslav Beran. Příchod Petra Šmídy má firmě pomoci s expertizou, novými kontakty i finančním zázemím. Podle obou mužů předávání rodinných bohatství zásadním způsobem ovlivní budoucnost Česka. 

Proč jste vstoupil do společnosti Emun a co si od toho slibujete? Vstupujete do ní i jako její klient?

Petr Šmída (P. Š.): Nedá se to asi úplně oddělit, ale primárně jsem vstoupil do společnosti jako investor. V tom, co dělá Emun, vidím velký smysl pro budoucnost České republiky. Domácí kapitál je vždycky příznivější pro danou zemi a je důležité, aby se jen nestěhoval za hranice. Pro mě je to důležitá mise a nejde ani tak o můj vlastní majetek, který mám už zajištěn. I když i to třeba časem přijde, ale není to primární zájem.

A co si od vstupu Petra Šmídy slibujete vy jako zakladatel?

Petr Laštovka (P. L.): Vstup Petra je trochu symbolický a přirozený pro náš vývoj. S Petrem se znám snad od roku 1993, tedy hodně dlouho. To byl ještě v Multiservisu, já jsem mu tam chodil servisovat účetní systém. O spolupráci se bavíme posledních osm let a teď to krásně dozrálo.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.