Městský soud v Praze vyhlásil konkurz na zkrachovalou společnost Mammoth, která provozovala e-shop Mamut.cz. Soud své rozhodnutí zveřejnil v insolvenčním rejstříku toto úterý, bezmála dva měsíce poté, co se na konkurzu jako řešení úpadku firmy shodl věřitelský výbor. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Zveřejněné usnesení ovšem nese datum 17. července, prodlevu vysvětlil soud dovolenými a množstvím agendy a omluvil se za ni.

Mammoth, provozovatel e-shopu Mamut.cz, dluží miliardy korun, většinu firmám T-Mobile a J&T Leasing, od kterých odebíral elektroniku. „E-shop Mamut provozovaný firmou Mammoth odebíral ohromná množství iPhonů a dalšího příslušenství značky Apple za účelem jejich dalšího pronájmu nebo splátkového prodeje. Obchody financovaly společnosti T-Mobile a J&T Leasing,“ napsaly Seznam Zprávy. Mammoth pak bez vědomí financujících firem poslal elektroniku společnostem J.A.E. a SBJ Trade podnikatele Břetislava Janouška, který se podle serveru letos na jaře ztratil, spolu s ním i telefony a peníze.

Na konci března na sebe firma podala návrh na insolvenci. Věřitelé Mammothu se přihlásili o 6,7 miliardy korun. Případ vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Okamžikem zveřejnění rozhodnutí v insolvenčním rejstříku se musí dlužník vyvarovat nakládání s majetkem. Také to znamená, že všechny nesplatné závazky dlužníka se od okamžiku prohlášení konkurzu považují za splatné.

„Prohlášení konkurzu je pro insolvenční řízení velmi zásadní krok. Okamžikem prohlášení konkurzu přechází na insolvenčního správce takzvané dispoziční právo nakládat s majetkovou podstatou, to je s majetkem společnosti. Jinými slovy, insolvenční správce může zahájit prodej majetku dlužníka,“ sdělil serveru insolvenční správce firmy Mammoth Pavel Fabian.

O konkurzu rozhodla schůze věřitelů 17. července, soud rozhodl téhož dne, usnesení o vyhlášení konkurzu ale zveřejnil až 12. září. „Usnesení bylo vyhlášeno skutečně v červenci, a to na konci schůze věřitelů, pouze písemné vyhotovení bylo publikováno s odstupem. Obvyklé to jistě není, prodleva byla způsobena dovolenými, jakož i množstvím další agendy v soudním oddělení, pročež se za ni předseda senátu omlouvá,“ sdělil serveru mluvčí pražského soudu Adam Wenig.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.