Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová byla hlavním řečníkem na konferenci Green Deal Summit Prague 2023, kterou pořádají Hospodářské noviny. „Green Deal funguje, a to nejen z hlediska ochrany planety. Prospívá i ekonomice. Právě díky zelené transformaci může být Evropa bohatší,“ prohlásila.

Úvodní řeč měl na summitu také český premiér Petr Fiala (ODS). Jejich a další projevy si přečtěte v online reportáži. „V době, kdy s námi ruský režim vede energetickou válku, podařilo se nám společně něco, co do té doby bylo nepředstavitelné. Dokázali jsme zajistit dodávky energie a zkrotit jejich ceny. Evropa problémy zvládne – a vyjdeme z této situace silnější,“ řekl premiér.

Důležití představitelé byznysu i úřadů v průběhu dne diskutovali o tématech, jako jsou energetika a soběstačnost, zelené financování, vodík, zda letošní zima bude náročnější než minulá, nebo o (ne)růstu a budoucnosti české ekonomiky. Jejich projevy a diskuze jsme pro vás sledovali v online reportáži níže. 

On-line reportáž

Vypnout obnovování
17:12
Poslední bod programu letošního Green Deal Summitu 2023 již proběhl. Děkujeme za pozornost, on-line přenos tímto končí
17:07
von der Leyenová: Úspěšným příkladem je vodíková Tatra

Vodíková Tatra je podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové příkladem úspěšné praxe v zelených technologiích. Tatra představí hotový prototyp vlastního vodíkového náklaďáku letos v listopadu. Víc se dočtete v tomto článku.

Tatra Force vodA kovA c palivovA c ATlA nky 1

17:02
Bude v Česku víc větrných elektráren?

Větrné elektrárny v každém kraji, místa už ministerstvo našlo. Jde o jedno ze zajímavých prohlášení, která padla na dnešním Green Deal Summitu. Více se dočtete v tomto textu.

Green Deal Summit 2023

16:58
Navrátil (Česká spořitelna): Na jedné straně říkáme, že musíme stavět jaderné elektrárny, na druhé jsem ještě neslyšel, že by někdo řekl, kolik inženýrů na to budeme potřebovat

"Na jedné straně říkáme, že musíme stavět jaderné elektrárny, na druhé jsem ještě neslyšel, že by někdo řekl, kolik inženýrů na to budeme potřebovat. Levná energie je řešením řady problémů, protože v Česku spotřebováváme mnohem více energie na HDP než okolní země."

16:54
Kárníková (Hnutí Duha): Globální sever by měl hledat cesty, jak se demokraticky sebeomezit

"Globální sever by měl hledat cesty, jak se demokraticky sebeomezit. Jde o to, uvolnit prostor pro země, které se potřebují více rozvinout."

16:46
Dejčmar (RSJ): Nerůst je inspirativní spíše v osobní rovině

"Nerůst je inspirativní spíše v osobní rovině: tedy princip nezvyšování materiální spotřeby a věnování více času mezilidským vztahům."

16:38
Kárníková (Hnutí Duha): Nerůst nepředpokládá, že by ho měly implementovat země globálního jihu

"Nerůst nepředpokládá, že by ho měly implementovat země globálního jihu. Tam je potřeba vytáhnout lidi z chudoby. Zároveň si nemyslím, že implementovat principy nerůstu jde jen skrze nedemokratická hnutí." 

Anna Kárníková (Hnutí DUHA)

16:30
Dejčmar (RSJ Group): Vše vyřešit pomocí solárů a větrníků je blázinec. Cestou je jaderná fúze

"Z dnešní konference to vypadá, že když všechno zalijeme penězi, vše se vyřeší. Nic ale vyřešeno není. A vše vyřešit pomocí solárů a větrníků anebo tak, že se budeme vracet na stromy, je blázinec. Podle mě je cestou jaderná fúze."

Podle Dejčmara je možné principy nerůstu aplikovat do společnosti pouze nedemokraticky, "protože nikdo dobrovolně nepřijme, že se bude mít hůř".

16:15
Navrátil (Česká spořitelna): Ekonomický růst je jediná politika, která dokáže zvýšit životní úroveň během jedné generace

"Ekonomický růst je jediná politika, již jsme zatím byli schopni vymyslet a která dokáže zvýšit životní úroveň během jedné generace."

16:14
Poslední panel dnešního dne nese název: "Růst, či nerůst. Co potřebujeme pro úspěšnou transformaci"

Diskutovat budou: Petr Lebeda (Glopolis), Václav Dejčmar (RSJ), David Navrátil (Česká spořitelna) a Anna Kárníková (Hnutí Duha).

Green Deal – panel (Ne)růst

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist