Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zlepšila výhled české ekonomiky na letošní rok. Nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) se letos v Česku zvýší o 0,1 procenta, zatímco v květnu předpovídala, že o 0,1 procenta klesne. Odhad růstu české ekonomiky na příští rok nicméně EBRD zhoršila na 2,5 procenta z dříve předpokládaných 2,9 procenta. Banka to uvedla ve svém hospodářském výhledu.

Odhad letošního růstu ekonomiky ve všech zemích, ve kterých působí, EBRD proti květnu zlepšila o dvě desetiny procentního bodu na 2,4 procenta. Výhled na příští rok naopak o dvě desetiny procenta snížila, nyní tak v příštím roce očekává růst o 3,2 procenta.

Banka upozornila, že v letošním prvním pololetí tempo růstu zpomalilo na 1,7 procenta z 3,3 procenta v celém loňském roce, protože vysoká inflace měla negativní dopad na kupní sílu domácností. "Ceny plynu v Evropě zůstávají téměř čtyřikrát vyšší než v USA a předpokládá se, že během zimy ještě vzrostou," uvedla banka.

EBRD byla založena v roce 1991, aby pomohla bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. Nyní působí v téměř čtyřech desítkách zemí v Evropě, Asii a v Africe. Předloni v březnu se banka na žádost české vlády rozhodla, že po třináctileté pauze začne opět investovat v České republice.

EBRD ve své zprávě uvedla, že česká ekonomika se nadále potýká s negativními dopady vysoké inflace. "Ačkoliv se ekonomika vyhnula technické recesi (dvěma čtvrtletím poklesu za sebou), HDP se v prvním pololetí meziročně snížil o 0,6 procenta," upozornila. "Pokles byl způsoben slabou domácí poptávkou," dodala.

Banka rovněž uvedla, že mezičtvrtletní růst spotřeby domácností ve druhém čtvrtletí signalizuje, že zmírňování inflace pomáhá vytvářet podmínky pro postupné oživení české ekonomiky. Zároveň však poukázala na mezičtvrtletní pokles exportu, který podle ní odráží možný útlum v budoucnu. "Oslabování zahraničí poptávky je klíčovým rizikem pro (letošní) výhled," dodala.

Odhad letošního růstu slovenské ekonomiky banka zhoršila na rovné jedno procento z dříve předpokládaných 1,4 procenta. V Polsku letos očekává růst HDP o 0,6 procenta, zatímco maďarská ekonomika podle ní o 0,2 procenta klesne.

EBRD nyní předpokládá, že ruská ekonomika v letošním roce vykáže růst o 1,5 procenta, zatímco v květnu předpovídala, že o 1,5 procenta klesne. Na příští rok počítá banka se zpomalení hospodářského růstu v Rusku na jedno procento.

HDP Ukrajiny se letos podle EBRD zvýší o jedno procento po loňském propadu zhruba o 29 procent, za kterým stála ruská vojenská invaze. V příštím roce podle banky růst ukrajinské ekonomiky zrychlí na tři procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist