Porota amerického soudu uznala vinu zakladatele zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Sama Bankmana-Frieda v případě miliardové zpronevěry, která byla podle prokuratury jedním z největších podvodů v historii Spojených států. Jednatřicetiletému podnikateli nyní hrozí desítky let za mřížemi, informovala agentura AP.

Rozsudek dvanáctičlenná porota federálního soudu na Manhattanu vyřkla rychle poté, co začala ve čtvrtek odpoledne místního času jednat. Vinu Bankmanu-Friedovi přiznala ve všech sedmi bodech obžaloby po měsíc trvajícím procesu. Podle prokuratury před krachem svých společností v listopadu 2022 podvedl tisíce zákazníků a připravil je o miliardy dolarů, které použil na investice, nemovitosti, propagaci své burzy i příspěvky politikům.

Bankman-Fried vypovídal u soudu tři dny. Porotě tvrdil, že se podvodu nedopustil.

Výši trestu si podnikatel, který je od srpna ve vazbě, vyslechne 28. března 2024, uvedla agentura Reuters. Očekává se, že se ho obhájci proti verdiktu odvolají.

Americké úřady případ FTX označily za jeden z největších podvodů americké historie. FTX byla před kolapsem v listopadu 2022 druhou největší kryptoměnovou burzou na světě a pro miliony lidí byla vstupní branou na trh s digitálními aktivy. Bankman-Fried tehdy připustil, že při řízení pochybil a že nedokázal pádu FTX zabránit. Odmítl ale, že chtěl někoho podvést.