Náklady vlastního bydlení v Česku začaly v roce 2020 rychle růst a nyní výrazně přesahují náklady bydlení v nájmu. Důvodem je výrazné zvýšení cen bytů na trhu za současného zdražení hypoték v situaci, kdy se mzdy tak rychle nezvyšovaly. Vyplývá to z analýzy společnosti Deloitte představené ve čtvrtek na konferenci o nájemním bydlení, kterou uspořádala společnost BTR Consulting.

Do roku 2020 byl podle analýzy podíl nákladů na bydlení na celkových nákladech domácnosti stejný u vlastního i nájemního bydlení, pohyboval se mezi 30 a 40 procenty. Potom ale začaly náklady vlastního bydlení rychle růst a teď se jejich podíl na celkových výdajích domácnosti blíží 60 procentům.

Hlavním důvodem pro zdražení vlastního bydlení bylo zvýšení úrokových sazeb, které prodražilo hypotéky. Analýza Deloitte ukazuje, že u modelového bytu 3+1 se cena v letech 2019 až 2023 zvýšila ze 7,1 na 10,1 milionu korun. S ohledem na růst úroků ale měsíční splátka hypotéky ve stejném období vzrostla víc než dvojnásobně z 22 500 na 47 300 korun. Zdvojnásobil se také požadavek na příjem domácnosti pro poskytnutí hypotéky, který nyní musí být aspoň 86 tisíc korun měsíčně.

„To je hlavní důvod, proč se tak rozjely nůžky v nákladech vlastnického a nájemního bydlení. Teď má více lidí problém na vlastnické bydlení dosáhnout,“ komentoval závěry analýzy Petr Hána z Deloitte.

V evropském srovnání je dostupnost vlastního bydlení v Česku druhá nejhorší po Slovensku. Na pořízení vlastního bytu je třeba přibližně 14 průměrných hrubých ročních platů, v západní Evropě je to asi šest průměrných hrubých ročních platů. „Problém jsou drahé byty hlavně ve velkých městech a zároveň nízké mzdy ve srovnání se Západem,“ podotkl Hána.

Analýza však zároveň ukázala, že vlastní bydlení v Česku stále výrazně převažuje, v nájmu bydlí zhruba 22 procent lidí. V evropském srovnání je Česko přibližně uprostřed, větší podíl nájemního bydlení je v západních a severních zemích EU, směrem na jih a východ naopak podíl vlastního bydlení roste. Nejčastěji bydlí v nájmu Němci, nejméně často Rumuni.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist