Ukrajina dočasně vyškrtla rakouskou Raiffeisen Bank International (RBI) ze svého seznamu sponzorů války. Informoval o tom dnes web Ukrajinska pravda. Jde o především symbolický seznam společností, které podnikají v Rusku i přes jeho invazi na Ukrajinu. Proti aktivitám banky v Rusku dlouhodobě protestuje řada významných českých byznysmenů, někteří kvůli tomu přestali její služby využívat.

Rakouské úřady i zástupci banky samotné však v posledních týdnech vyvíjeli značnou snahu, aby Raiffeisen Bank, největší západní banka působící v Rusku, ze seznamu zmizela, informovala agentura Reuters.

Ukrajinská Národní agentura pro prevenci korupce (NAZK) na svém webu uvádí, že odebrala Raiffeisen Bank International ze seznamu po dobu dvoustranných jednání se zástupci banky, kterých se účastní i zástupci Evropské komise.

RBI je významnou součástí rakouské ekonomiky a v Rusku má kolem 2600 klientů mezi firmami, čtyři miliony vlastníků účtů a 10.000 zaměstnanců. Vedení banky po začátku ruské invaze na Ukrajinu vyjádřilo ochotu z Ruska odejít. Zatím se tak však nestalo a generální ředitel Johann Strobl řekl, že je nepravděpodobné, že banka své působení v Rusku ukončí do konce roku, píše Ukrajinska pravda.

Rakouští zástupci podle tří nejmenovaných zdrojů agentury Reuters svůj zájem o odebrání RBI ze seznamu vyjádřili v evropských institucích a zástupci banky se setkali s ukrajinskou NAZK. Jiné dva zdroje uvedly, že Rakousko by mohlo odebráním banky z ukrajinského seznamu podmiňovat svoji podporu dvanáctému balíku unijních protiruských sankcí.

Rakouská lobby, ne nepodobná té maďarské, hrozí oslabit evropskou jednotu v podpoře bránící se Ukrajiny, komentuje vývoj Reuters. Přítomnost RBI v Rusku je projevem historicky hlubokých vztahů mezi Ruskem a Rakouskem postavených na ruském plynu a financích, pro které Vídeň fungovala jako bankovní „uzel“, píše agentura.

Na seznamu NAZK dále zůstává 44 společností, nejvíce z Číny, Spojených států a Německa nebo Francie - například výrobce stavebních materiálů Knauf, potravinářská korporace Nestlé, výrobce smartphonů Xiaomi nebo kosmetická firma Yves Rocher.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.