Technologický gigant Google souhlasí s vyplacením 700 milionů dolarů (15,7 miliardy korun) a dalšími ústupky, aby urovnal žalobu amerických států, podle níž potlačoval konkurenci proti svému obchodu s aplikacemi Play Store. Informují o tom agentury AP a Reuters s odvoláním na dokumenty čerstvě zveřejněné federálním soudem. Zpráva přichází týden poté, co kalifornská porota v jiném případě rozhodla, že společnost zneužívá svého monopolního postavení na trhu s mobilními aplikacemi.

Dohoda o urovnání sporu stále vyžaduje souhlas soudu. Google by podle ní poskytl 630 milionů dolarů do fondu pro odškodnění spotřebitelů a dalších 70 milionů do fondu určeného pro státy. K dohodě se podle Reuters přihlásilo všech 50 amerických států i federální okrsek metropole Washingtonu.

Podle regionálních vlád v čele s tou v Utahu firma Google tlačila uživatele svého operačního systému Android do systému zpracovávání plateb, který zdražoval transakce uvnitř jednotlivých aplikací stažených z databáze Play Store. Restrikce, které společnost zavedla proti distribuci aplikací pro zařízení využívající Android, žaloba označovala za nezákonné.

Google žádné provinění nepřiznává. Vedle zřízení fondů pro zákazníky a státy však souhlasí také s opatřeními, která mají umožnit volnější soutěž na platformě Play Store. Podle AP jde mimo jiné o změny s cílem usnadnit uživatelům Androidu na dalších pět let stahování a instalování aplikací z jiných zdrojů.

Dohodu o urovnání žaloby ohlásily americké státy už v září, její podmínky však až do pondělí zůstávaly v tajnosti kvůli souběžně probíhajícímu sporu Googlu s americkou videoherní společností Epic Games. Tvůrci populární hry Fortnite nakonec spor kolem poplatků za transakce v aplikacích vyhráli, když porota před týdnem rozhodla v jejich prospěch. Tento verdikt, proti němuž se Google odvolal, by podle AP mohl vyústit v ještě větší změny než nově zveřejněné urovnání.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.