Těsně před Vánoci získala huť Liberty Ostrava, zaměstnávající necelých šest tisíc lidí, od Krajského soudu v Ostravě důležité rozhodnutí. Soudce nad podnikem vyhlásil všeobecné moratorium, které ho na tři měsíce chrání před podáním insolvenčního návrhu ze strany věřitelů. Zároveň ostravský soud jmenoval restrukturalizačního správce. Stal se jím ostřílený hráč z insolvencí, advokát Michal Žižlavský.

Huť, která už je rok v provozní ztrátě a dluží věřitelům přes tři miliardy korun, ale nemá vyhráno. Věřitelům sice předložila takzvaný sanační plán, kde popisuje, jak hodlá v lednu obnovit výrobu a postupně do března 2025 splatit všechny pohledávky. Včetně těch vůči státní pojišťovně EGAP, která za ní v září musela zaplatit garantovaný úvěr ve výši 1,5 miliardy korun. Liberty Ostrava celkem různým věřitelům dluží několik miliard korun. Jsou mezi nimi dodavatelé uhlí, šrotu, různí dopravci i dodavatelé služeb.

Aktuálně ale ostravská Liberty řeší jiný problém. A to přerušení dodávek energie od dodavatele Tameh. Ten na sebe nedávno podal insolvenční návrh a je v úpadku. Důvodem je to, že mu Liberty Ostrava dluží asi dvě miliardy korun.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké jsou podrobnosti restrukturalizačního plánu?
  • Co hrozí po odpojení dodávek energií od firmy Tameh?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.