Vážení čtenáři, rok 2023 je pryč a na mě vyšlo, abych napsal jeho poslední byznysový newsletter.
 
Chvíli jsem si lámal hlavu, co by vás mohlo zajímat nejvíce. Zda projít největší letošní akvizice, nové partnery v zámožných finančních skupinách nebo třeba faily veliké jako mamut. Nakonec jsem se rozhodl, že vám raději napíšu něco o byznysu Hospodářských novin. Věřím, že vás naše podnikání také zajímá, a správně tušíte, že se budu trochu chlubit. Snad mi to jednou za rok odpustíte.

Hospodářkám se letos totiž mimořádně dařilo, a to jak z hlediska čtenosti a předplatného, tak v inzertním výkonu. Je to díky tomu, že jste nám opět věnovali svůj čas, a my ho doufám užitečně vyplnili.

Začnu tím nejdůležitějším: vámi, čtenáři a předplatiteli. Meziročně jsme vyrostli v počtu předplatitelů na webu přibližně o pět procent, což mi dělá opravdu radost, protože hlasování peněženkou, jak dobře víme z každých voleb, je stejně nakonec nejprůkaznější. Počet lidí, kteří jsou ochotni za obsah Hospodářek platit, je pro mě zásadní barometr, jak děláme v redakci svou práci. Navýšili jsme také celkové výnosy z předplatného.

Pochopitelně většina z předplatitelů se už rekrutuje z řad digitálních konzumentů, ať již v mobilech, na počítačích nebo v naší aplikaci, ale rozhodně se nechystáme v dohledné době papírové noviny rušit či omezovat. Dobře víme, že mnohým z vás stále přinášejí skutečný zážitek, mají svůj šustivý začátek i konec a co si budeme povídat, po přečtení v zimě dobře roztápí kamna a v létě zase suší boty i houby. Pořád jsou také dobrý byznys, jejich čtenost se drží a inzerenti vás (jako prémiovou cílovou skupinu) přes ně chtějí oslovovat. I my je proto budeme držet dál navzdory vysokým nákladům na papír a tisk.

Co se týká čtenosti na internetu, většina českých zpravodajských médií, která jsou oficiálně auditována, už druhý rok po sobě v návštěvnosti klesá. My šli letos opačným směrem, průměrně náš web HN.cz měl každý měsíc o 65 tisíc čtenářů (přesně reálných uživatelů) více než před rokem. To i přesto, že většina našich článků je za takzvaným hard paywallem, řekněme „zamčených“, takže z nich člověk, který není předplatitelem, vidí opravdu jen pár prvních vět.
Věřím, že jdeme proti proudu především díky tomu, že se nám daří rozšiřovat počet kvalitních zkušených autorů, jejichž texty si vás nacházejí. Zároveň jsme tematicky přidali v investicích, a to včetně těch do vlastního zdraví, býváme první v byznysových zprávách a popisu jejich skutečně relevantního zákulisí a uvedli jsme také další nové podcasty a videopořady. S lídry z byznysu hovoříme v reVizi Česka o budoucnosti a problémech české ekonomiky, kolega Ondřej Houska se zase s kamarádem a úspěšným podcasterem Michalem Půrem pustili do zkoumání zákoutí bruselské politiky v Bruselském diktátu, což myslím ještě doceníme příští rok při volbách do evropského parlamentu. Vydali jsme užitečnou knihu na aktuální téma – Zápisky začínajícího solárníka od kolegy Oty Schöna a výrazně navýšili počet akcí, kde se spolu můžeme potkat osobně.

Do Česka jsme „přivezli“ předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou na náš Green Deal Summit Prague, z něhož se stává středoevropská záležitost, máme za sebou první ročník investiční konference FIRE (Financial Independence, Retire Early),  rozvíjíme eventy Top ženy ČeskaElektromobilita nebo Aperitivo našeho glossy magazínu PročNe. Mimochodem jako první z médií jsme navštívili čelákovický nově zrekonstruovaný architektonický klenot Volmanovu vilu a do příštího roku má šéfka eventů Economie Martina Kaloušová spoustu dalších nápadů.

I díky tomu se nám nakonec podařil tento rok také z hlediska obchodních výnosů, byť to na jeho počátku tak nevypadalo. První měsíce byli inzerenti ostražití, vzhledem k nejistotě na trhu ohledně války na Ukrajině a přicházející recese byly budgety hotové později než jindy, ale nakonec jsme skončili výrazně nad plánem. Přes vysokou čínskou zeď posílám tímto poděkování i našim obchodníkům. Suma sumárum jsme za poslední tři roky obrátili hospodaření Hospodářek z hlubokého minusu do provozního zisku. 

Nedávno jsem dostal v České televizi otázku, zda je žurnalistika spíše služba, nebo spíše byznys? Myslím, že aby mohla být zpravodajská média typu Hospodářek byznys, musí být v první řadě skvělou službou. Jinak byste si naše předplatné nepořídili a naše články nečetli.

Za letošek vám ještě jednou děkuji, přeji vše dobré do nového roku, ať je úspěšný nejen v práci a – jak říká kolega Ondřej Houska – „hlavně ať není historický“. Těch jsme si v poslední době užili dost.

Jaroslav Mašek,
šéfredaktor Hospodářských novin


Výběr týdne:

Tykač: Proč jsem koupil Slavii

Fotbalový obchod roku popisuje sám hlavní aktér, miliardář a stále ještě uhlobaron Pavel Tykač.
 

Šokující předpovědi na příští rok

Sepsal investiční manažer a partner v Capitalinked Radim Dohnal. Dobrá inflace a zatím ještě dobré ceny nemovitostí. Tedy jak pro koho, věští.
 

Okay není OK

Obchody Okay se spotřební elektronikou, které založil letec Jindřich Životský, jsou podle informací HN na prodej. Detaily zde.
 

Nový majitel posiluje Meoptu. Lovil v Deloitte

Jde o první změny v nejvyšším vedení společnosti Meopta od chvíle, kdy ji přebral nadnárodní fond Carlyle Group. Ten v květnu v jednom z největších obchodů letošního roku za zhruba 16 miliard korun koupil přerovského výrobce opticko-mechanických přístrojů.
 

Top dealy 2023

Kolega Vladan Gallistl podrobně zmapoval největší obchody uplynulého roku. Provázely je drahé peníze a nejistota. Čeští miliardáři prodávali a nakupovali hlavně v cizině.
 

Šéf českého T-Mobilu na odchodnou

Kauza Mamut je kriminální případ, budeme bojovat, dokud nám viníci nezaplatí, říká José Pedromo Lorenzo ve velkém rozhovoru pro HN, kde popisuje také současný telekomunikační trh a další firemní plány.
 

Smutná zpráva, odešel Dan Plovajko

Dlouholetý známý manažer v investiční skupině KKCG Karla Komárka zemřel náhle 21. prosince, jen tři dny před svými 48. narozeninami. Pro KKCG pracoval téměř dvacet let, dříve byl také mluvčí Českých aerolinií, televize Nova nebo cestovní kanceláře Fischer. Spolu s ním odešlo i jeho alter ego DannyPrague. RIP.
 

Zásilkovna prodána aneb štědré a veselé

Simona a Jaromír Kijonkovi dotáhli těsně před Vánoci svůj životní obchod. Společnost Packeta, která vlastní Zásilkovnu, má nové majitele. Detaily dealu ve zprávě Michaela Mareše.
 

Za Becherovku si řekli 2,5 miliardy

O tom, jak Poláci v soutěži o Jan Becher – Karlovarská Becherovka porazili duo Mattoni 1873 a Rudolf Jelínek. Za nimi stojí byznysmeni Alessandro Pasquale a Pavel Dvořáček. Italsko-česká úderka prozatím neuspěla. 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.