Americká internetová společnost Meta Platforms ve čtvrtém čtvrtletí ztrojnásobila čistý zisk na více než 14 miliard dolarů (zhruba 320 miliard korun) ze 4,7 miliardy dolarů před rokem. Firma ve čtvrteční tiskové zprávě rovněž oznámila, že akcionářům poprvé ve své historii vyplatí dividendu. Akcie podniku na zprávu reagovaly výrazným růstem, krátce po jejím zveřejnění si připisovaly zhruba 15 procent.

Meta je majitelem sociálních sítí Facebook, Instagram a Threads či komunikační služby WhatsApp. Čtvrtletní tržby společnosti se meziročně zvýšily o 25 procent na 40,1 miliardy dolarů. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je podle společnosti LSEG odhadovali v průměru na 39,2 miliardy dolarů.

Společnost Meta uvedla, že akcionářům vyplatí čtvrtletní dividendu ve výši 50 centů na akcii. Dodala, že schválila program zpětného odkupu vlastních akcií v hodnotě 50 miliard dolarů. „Měli jsme dobré čtvrtletí, protože naše komunita a podnikatelské aktivity pokračovaly v růstu,“ uvedl šéf firmy Mark Zuckerberg.

V celém loňském roce společnost Meta zvýšila čistý zisk o 69 procent na 39,1 miliardy dolarů. Její celoroční tržby vzrostly o 16 procent na 134,9 miliardy dolarů.

„Meta potvrdila další kvartál v řadě jak oživení příjmů z reklamy, tak lepší ziskovost díky efektivnějšímu řízení nákladů. Tržby i zisk na akcii skončily nad očekáváním analytiků,“ uvedl analytik XTB Štěpán Hájek. „O vysoké kvalitě výsledků vypovídá fakt, že se společnost poprvé v historii rozhodla vyplatit dividendu ve výši 0,5 USD na akcii,“ dodal.

Apple vydělává, v Číně se mu ale nedaří

Americký technologický gigant Apple v prvním finančním čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 13 procent na 33,9 miliardy dolarů (zhruba 775 miliard Kč). Oznámila to ve čtvrtek firma. Její tržby se zvýšily o dvě procenta na 119,6 miliardy dolarů. Zaznamenaly tak první nárůst za posledních pět čtvrtletí, a to zejména díky vyšším tržbám z prodeje telefonů iPhone.

Celkové tržby a zisk překonaly očekávání analytiků, za odhady však zaostaly příjmy podniku v Číně. Akcie Applu tak po zveřejnění výsledků ztrácely zhruba procento.

Tržby z prodeje telefonů iPhone se v prvním finančním čtvrtletí, které skončilo 30. prosince, zvýšily o šest procent na 69,7 miliardy dolarů z 65,8 miliardy dolarů před rokem.

„U iPhonů jsme měli obzvlášť silný růst na rozvíjejících se trzích mimo Čínu,“ řekl agentuře Reuters šéf společnosti Apple Tim Cook. Dodal, že Čína zůstává nejkonkurenčnějším trhem s chytrými telefony na světě.

Apple mírně překonal odhady trhu v tržbách i v čistém zisku,“ uvedl analytik XTB Tomáš Cverna. „Tržby společnosti pramenící z Číny sice mezičtvrtletně vzrostly o třetinu, nicméně meziročně klesly na 20,8 miliardy USD, což bylo významně pod odhady trhu. Výsledky Apple hodnotím jako smíšené,“ dodal.

Amazonu pomáhá cloud, zkouší AI asistenta

Americkému internetovému prodejci Amazon prudce vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku čistý zisk na 10,6 miliardy USD (242,3 miliardy Kč) z 278 milionů USD ve stejném období roku 2022. Firmě se dařilo díky maloobchodu a cloudové divizi. Uvedl to Amazon ve svém prohlášení. Současně společnost oznámila, že zkouší asistenta s umělou inteligencí (AI) s názvem Rufus, který by měl usnadnit nakupování na platformě.

Zisk na akcii činil jeden dolar, a překonal tak odhady analytiků dotazovaných agenturou LSEG, kteří čekali zisk 80 centů na akcii. Tržby se zvýšily o 14 procent na 170 miliard USD a rovněž byly vyšší, než čekali analytici. Tržby z reklamy stouply o 27 procent na 14,65 miliardy USD, což bylo v souladu s očekáváním.

"Toto čtvrté čtvrtletí bylo rekordní sezonou svátečních nákupů a uzavřelo pro Amazon robustní rok 2023," uvedl generální ředitel Andy Jassy v prohlášení.

V cloudové divizi AWS tržby vzrostly o 13 procent na 24,2 miliardy USD. Provozní zisk stoupl o 38 procent na zhruba 7,2 miliardy USD. Firma je přesvědčena, že díky aplikacím umělé inteligence vzrostou v příštích letech tržby cloudové divize o desítky miliard USD.

K chatbotu Rufus mají zatím zkušební přístup někteří uživatelé v USA. Asistenta mohou požádat například o nápady na valentýnské dárky nebo hračky s tematikou dinosaurů pro pětileté dítě. Jassy zdůraznil, že firma teprve začíná zkoumat možnosti tohoto softwaru a bude jej mimo jiné více personalizovat.

V tomto čtvrtletí Amazon očekává tržby v rozmezí 138 miliard až 143,5 miliardy USD. Analytici počítají s tržbami 142,13 miliardy USD.

Amazon od konce roku 2022 do poloviny roku 2023 propustil 27.000 zaměstnanců a ukončil některé aktivity. Firma také pokračovala v hledání způsobů, jak snížit náklady v jiných oblastech, například v realizaci zakázek. V lednu oznámila škrty mimo jiné v divizích Prime Video, MGM Studios a Twitch.

Amazon tento týden oznámil, že se rozhodl upustit od plánovaného převzetí výrobce robotických vysavačů iRobot za 1,4 miliardy dolarů kvůli odporu evropských regulátorů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist