Státní akciová společnost Čepro koupila síť čerpacích stanic Robin Oil i z bezpečnostních důvodů. Benzinové pumpy Čepra využívá při krizích integrovaný záchranný systém a armáda, řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Pokud by už nyní Čepro nevlastnilo 210 čerpacích stanic, nebyl by, jak uvedl, pro to, aby nákupem 75 pump zakládalo další část byznysu.

Naposledy využil integrovaný záchranný systém sítě čerpacích stanic společnosti Čepro podle Stanjury při rozsáhlém požáru v národním parku České Švýcarsko v létě 2022. „Bude více míst, kde tuto funkci pro integrovaný záchranný systém a armádu lze využít,“ uvedl. Důvody koupě firmy Robin Oil jsou podle ministra ale také zejména ekonomické, kdy návratnost investice se předpokládá podle něho kolem devíti let.

„Kdyby to byl nový byznys, z nula na 75 čerpacích stanic, to já bych nepodpořil. Je to rozšíření, i tak zůstane akciová společnost Čepro třetí na trhu,“ zdůraznil Stanjura. Poukázal na to, že jedničkou, dvojkou a čtyřkou na českém trhu jsou společnosti s významným podílem polského, maďarského a rakouského státu. „To není trh, kde jsou pouze soukromí vlastníci a v jedné společnosti je český stát. Mně osobně by se mnohem více líbilo, kdyby v žádné té společnosti na trhu nebyl žádný stát, ani český,“ uvedl.

Předseda představenstva Čepra Jan Duspěva v pátek uvedl, že kupní cenu společnosti Robin Oil potvrdily dva nezávislé posudky. Fixní část ceny, kterou společnost Čepro za firmu zaplatila, byla 2,4 miliardy korun, další tvořily peníze a provozní kapitál firmy. Výslednou cenu ovšem s odkazem na závazek o mlčenlivosti neuvedl. Stát kvůli akvizici odpustil Čepru vyplacení dividendy ze zisku za rok 2022, který činil 1,6 miliardy korun.

Cena transakce podle zdrojů serveru e15 byla 4,5 miliardy korun. Osoby obeznámené okolnostmi prodeje, se kterými hovořily HN, tuto sumu později potvrdily. Předsedkyně poslanců opozičního hnutí ANO Alena Schillerová v nedělní diskusi se Stanjurou řekla, že bude žádat o to, aby Duspěva vysvětlil ekonomický smysl transakce na jednání sněmovního rozpočtového výboru.

S nákupem společnosti Robin Oil nesouhlasil někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Stát si podle něho pořídil majetek, který nepotřebuje, a vzdal se dividendy, kterou potřebuje. „Pumpy nejsou kritická infrastruktura,“ zdůraznil.